Nová technológia v architektúre

10.11.2011 | | Ako sa býva v zahraničí ? | Komentárov 0 |

Špičkový design a jedinečná zmes charakteru a osobitosti. To rodinnému domu postavenému v luxusnom a exkluzívnom prostredí na predmestí Lisabonu dodalo revolučné riešenie obvodového plášťa. Architekt sa odpútal od tradičných zdrojov a pre povrch využil pevný DuPont ™ Corian ®.

Nová technológia v architektúre - foto, Hyperbyvanie.sk

Dôvodom boli prirodzené vlastnosti materiálu: umožňuje výrobu panelov podľa konkrétneho priania, a to dokonca aj bezšvíkové varianty, je veľmi hladký, neporézny a homogénny a skvelo odoláva poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Navyše z neho možno ľahko a rýchlo odstrániť nápisy sprejerov. Autor projektu Duarte Pinto Coelho pritom podľa svojho vyjadrenia siahol, ako hovorí, po Coriane takmer náhodou. Pôvodne sa totiž mal objaviť len v podobe obkladov kuchyne a kúpeľne. Pri skúmaní možností a vlastností materiálov potom zistil, že sa v poslednej dobe často aplikuje i na fasády budov. Ako príklad možno uviesť hotel Seeko'o vo francúzskom Bordeaux alebo Kongresový palác v Abidjane na Pobreží Slonoviny.

Jednoduchá údržba bodovala

Podľa architekta Coelha sa rozhodujúcim argumentom stali požiadavky na čo najnižšie nároky fasády na údržbu. "Chceli sme jednotnú, monolitickú štruktúru a kompaktnú hmotu, ktorá by umocnila vzhľad veľkej" slepej "steny, zvislé spoje 1,8 x 1,8 metra, ľahkú inštaláciu a zvláštny, nevtieravý vzhľad. Všetky tieto nároky DuPont ™ Corian ® dokonale splnil. "Zvažovali sa pochopiteľne aj iné varianty - liaty alebo panelový betón, veľké kamenné dosky alebo iné tradičné riešenie, ale výsledkom by bola fasáda, akú nájdete skoro na všetkých domoch, bez pozoruhodného charakteru, ktorého chcel projekt docieliť.

Nová technológia v architektúre, fotka

Rýchlosť a jednoduchosť aplikácie

Inštalácia zvolených dosiek bola presne taká, akú bolo možné čakať: rýchla, čistá, veľmi presná a vysoko profesionálna. "Z technického hľadiska sme chceli vytvoriť dobre odvetranú fasádu s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami po celej vonkajšej ploche", vysvetľuje Duarte Pinto Coelho. Použitý materiál odráža slnečné svetlo a znižuje tepelnú zotrvačnosť budovy a vďaka svojej farbe (Glacier White) navyše zvyšuje estetickú kvalitu fasády. Okrem toho dáva možnosť kedykoľvek, jednoducho a s vynikajúcim výsledkom zmeniť veľkosť a zarovnať alebo opraviť nejakú poškodenú časť.

Nová technológia v architektúre, fotka

Pokroková technológia

Corian dokonale napĺňa koncept inovácie na základe vedecko-technického pokroku a trvalého vývoja materiálov, výrobkov a technológií. Pôvodne vznikol pre úpravu pracovných dosiek a iných povrchov v domácnostiach a vo verejných priestoroch, ale postupne sa stal funkčným riešením pre širokú škálu aplikácií. V poslednej dobe prenikol i do architektúry a stavebníctva a hoci bol ešte pred pár rokmi považovaný len za "futuristickú víziu," dnes je šťukou v rybníku tradičných materiálov a realizácií. Projekt vonkajšieho plášťa budovy v Portugalsku získava obdiv odborníkov v odbore stavebníctva, architektúry a dizajnu na celom svete. Na fasádu domu bolo spotrebované celkom 600 m2 materiálu o hrúbke 12 mm, vo farbe Glacier White, pre neviditeľné upevnenie panelov o veľkosti 4,8 x 1,8 m bola použitá dvojitá hliníková konštrukcia: základný rám z vertikálnych profilov a pomocný rám horizontálne. Pri použití tohto spôsobu inštalácie je možné v prípade potreby položiť medzi koľajnice izolačný materiál (polyuretánovú penu) a vodeodolné a priedušné membrány. Systém je výnimočne odolný voči nárazu a voči pozitívnemu a negatívnemu zaťaženiu.

Duarte Jervis de Atouguia Pinto Coelho

Vyštudoval architektúru na univerzite Lusíada v Lisabone (1994), je spoluzakladateľom ateliéru Fragments of Architecture. Spolupracoval s architektmi Ruyem Jervis d'Athouguiou a Ruiem Vieira Gregom, pracoval pre Sua-Kay Architects. Ateliér Fragments of Architecture (www.fragmentos.pt) sa uplatňuje v architektúre, urbanizme a interiérovom dizajne.
 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: DuPontDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Nová technológia v architektúre zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »