Laminátová podlaha – výhody a nevýhody

7.9.2009 | Jan Smidak | Byty | Komentárov 0 |

Moderné bývanie musí vyhovovať ako požiadavkám estetickým, hygienickým a ekologickým, tak aj neustále sa zvyšujúcim nárokom na úsporu energií. Toto všetko spĺňajú plávajúce podlahy.

Už v 17. Storočí ľudia vedeli, že podlaha vybudovaná pomocou lamiel nalepených na podkladovú dosku podlieha omnoho menej zmene teploty a vlhkosti, než celodrevené masívne parkety. Plávajúca podlaha je odborný názov pre podlahu, ktorá nie je pevne spojená s podkladovou vrstvou. Hlavnou výhodou tohto druhu položenia je, že pri zmene teploty a vlhkosti sa jednotlivé diely nevysúšajú, netrhajú, parkety zostávajú po celú dobu svojej životnosti pekné. Ďalšou výhodou je rýchly spôsob položenia. Žiadne lepenie podkladu, brúsenie a lakovanie. Jednotlivé diely sa jednoducho zlepia k sebe a vaša obývačka je za deň hotová.

Plávame s laminátom


U laminátových plávajúcich podláh existujú výrobky odlišné hrúbkou lamely, skladbou jednotlivých vrstiev, kvalitou, izolačnými schopnosťami, dĺžkou záruky a nakoniec aj cenou. Nosná doska je u kvalitných laminátových podláh tvorená HDF a tretia vrstva (proti ťah upravený živicou) stabilizuje tvar. Odolnejšie, ale tiež drahšie podlahy sú vyrobené z vysokotlakového laminátu, menej odolné, lacnejšie melamínové, z priamych laminátov. Melamínové podlahy sa dobre uplatnia v menej namáhaných priestoroch, napríklad v spálni, ale na väčší prevoz nie sú stavané.

Vyberajte obozretne

Na pohľad medzi týmito dvoma typmi laminátových podláh ťažko budete hľadať rozdiel, ten poznáte na reze. U vysokotlakových laminátov je zreteľná tmavá, skoro milimetrová vrstva laminátu. Špičkové laminátové podlahy mávajú také vrstvy aj dve. U melamínovej podlahy tak silná vrstva chýba, ide vlastne o papier pokrytý slabou laminovou vrstvičkou. Celková hrúbka podláh sa pritom nemusí líšiť. Odborné firmy sú niekedy pozývané k posúdeniu podláh v novostavbách a stretajú sa pritom aj s prípadmi, kedy dodávateľ stavby inštaloval melamínové podlahy a účtoval ich ako značkové z vysokotlakového laminátu.

Nevýhody laminátu

Nevýhodou laminátových podláh ale je, že v prípade lokálneho poškodenia, napríklad pádu ťažkého predmetu, nie je možná renovácia. Zato drevené plávajúce podlahy môžu byť vďaka drevenej vrstve o hrúbke cca 4 milimetrov niekoľkokrát renovované. Je treba teda zbrúsiť, vytmeľovať a prelakovať. Laminát je tiež studenší a hlučnejší než drevo.

Čo je to HDF?

Čo je to HDF High Density Fibreboard (HDF)? Je to drevovláknitá doska tvrdá ako kameň, ktorá sa používa hlavne ako nosná doska pre plávajúce podlahy. Má veľmi homogénnu štruktúru a uzavretý povrch. Preto je možné HDF dosky priamo kašírovať, potláčať, dýhovať alebo tiež lakovať. V porovnaní s doskami z drevotriesky a tiež s MDF doskami majú vyššiu hustotu, a tým tiež lepšiu odolnosť v ohybe a pevnosť v ťahu naprieč, sú odolnejšie proti vydúvaniu.

Elektrická rana a voda

Pokiaľ laminátovú podlahu neudržujeme, potom sa môže stať, že za určitých okolností „dostaneme ranu.“ Jej príčinou sú nosiče elektrických nábojov, elektróny, ktoré ovplyvňujú deliace procesy rôznych aj rovnakých, avšak elektricky nevodivých materiálov. Opatrenia, ktoré pôsobia proti tomuto javu, sú používanie zvlhčovačov vzduchu, elektricky vodivé kancelárske stoličky, špeciálne čistiace prostriedky s pokiaľ možno čo najvyšším obsahom tenzidov, nosenie elektricky vodivej obuvi a odevov s nízkym podielom umelých vlákien. Nosná vrstva laminátovej podlahy je citlivá na vlhkosť, ktorá u nej vyvoláva objemové zmeny - vydúvanie a opätovné vysýchanie.

Pozor na vodu pri údržbe

Pretože u nej, na rozdiel od drevenej podlahy, nie je možné pri kladení tmeliť, môže sa do nej dostať voda práve cez špáry pri riadení a čistení. To znamená, že laminátová podlaha sa nesmie čistiť za mokra. Najlepšie je použiť takú technológiu čistenia, kedy je čistiaci prostriedok nastriekaný na podlahu zo spreja a následne je zotrený mopom. Odolnosť proti vode je možné zlepšiť špeciálnym čistiacim prostriedkom pre impregnáciu špár, ktorý sa nanáša po položení podlahy.

text: Vladimír Iliev

foto: Berger&Partners, KPP, KAHRS


Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Laminátová podlaha – výhody a nevýhody zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »