Česi sa učia vlastniť byty

15.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Byty | Komentárov 0 |

Väčšine ľudí spadol tak hovoriac ich nehnuteľný majetok do klina, či už pri reštitúciách, či pri privatizácií obecného majetku a nevedia si ho stále vážiť a nakladať s ním. Ľudia, ktorí si svoju nehnuteľnosť riadne kúpili za tržnú cenu, majú informácií oveľa viac a o majetok by sa mali starať a zaujímať viac.

Česi sa učia vlastniť byty - foto, Hyperbyvanie.sk

V Českej republike rastie v posledných rokoch počet ľudí s vlastným bytom a odbúdajú nájomníci. Od roku 2001 do roku 2007 vzrástol podiel bytov v osobnom vlastníctve o 11 percentných bodov, naproti tomu podiel nájomného bývania klesol o desať percentných bodov. Vlastniť byt alebo väčšiu nehnuteľnosť nie je len tak. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že vlastníctvo zaväzuje a pokiaľ nebudú dobre spravovať svoju nehnuteľnosť, môžu o peniaze, ktoré do bývania investovali, prísť.

Byt ako investícia

Väčšina obyvateľov si zaobstaráva byt pre vlastné bývanie. Existuje ale tiež veľká skupina ľudí, ktorí do nákupu bytu investujú peniaze, aj keď majú svoje bytové potreby uspokojené. Kúpu bytu chápu ako spôsob bezpečného a pritom výnosného uloženia peňazí. V dobe nízkych úrokových sadzieb si byt ako investíciu často obstarávajú dokonca aj ľudia bez vlastného kapitálu s tým, že hypotéku budú splácať z peňazí utŕžených z prenájmu. Počítajú s tým, že pokiaľ by nezarobili už na nájomnom, po splatení hypotéky im zostane byt, ktorý budú môcť so ziskom predať. Zbohatnúť na nákupe nehnuteľností nie je nijak ľahké a rozhodne sa to nepodarí všetkým, ktorí sa o to pokúšajú. Na niekoľko úspešných jedincov vždy pripadá zástup tých ostatných, ktorým pokus o zbohatnutie nevyjde a nakoniec ho budú vnímať skôr ako trpkú životnú skúsenosť. V lepšom prípade potom budú radi, pokiaľ príliš neprerobia. V prípade investícií do nehnuteľností ide pritom skoro vždy o veľké peniaze, takže prípadný neúspech môže mať pre investora fatálne následky.

Stanovy ma nezajímajú

Väčšinu bytov v mestách, ktoré sú v súkromných bytových domoch, spravujú bytové družstvá alebo spoločenstvá vlastníkov. Ľudia, ktorí kupujú byt na investíciu, veľmi často nepoznajú ani stavy družstva či spoločenstva, ktorých sa stali členmi. Podľa informácií realitných kancelárií, predávajúcich tieto byty, pozná úplne presne stanovy družstva tak jedno percento klientov. Zhruba dve tretiny ich nikdy nečítalo. Z kupujúcich o nich aktívne prejaví záujem asi pätina klientov. Tak isto len tuší, koľko peňazí prispievajú do fondu opráv a aké administratívne náležitosti sú s ich bývaním spojené. Napríklad často nevedia akou formou je ich bytový dom spravovaný. Veľkou neznámou tiež pre majiteľov bytov býva funkcia spoločenstva vlastníkov, napríklad kto je predseda samosprávy a aké má práva.

Česi sa učia vlastniť byty - foto, Hyperbyvanie.sk

Ohrozenie pri rekonštrukcii

Pritom napríklad pri rekonštrukciách sú malé bytové družstvá a spoločenstva vlastníkov v procese regenerácie bytových domov najviac ohrozenou skupinou. Veľmi častý argument domových schôdzí je „Firma nám dom opraví, dá 5 rokov záruku, tak čoho sa báť. Keď k niečomu dôjde, tak si závady firma odstráni.“ Každý súdny znalec potvrdí, že v prípade výskytu závažnejších porúch, sa zhotovitelia nezriedka k reklamácií stavajú ako by sa ich vôbec netýkala, alebo sa rôzne snažia zo zodpovednosti vyvliecť. Nasleduje niekoľko znaleckých posudkov a súdnych procesov. Spory trvajú mnoho mesiacov až rokov. Často zhotovitelia kalkulujú s predpokladom, že vlastník domu do žiadneho súdneho sporu ani nepôjde. Väčšinou si zadĺžené bytové družstvá musia nápravu reklamovaných závad previesť sami a znovu na vlastný náklad.

Česi sa učia vlastniť byty - foto, Hyperbyvanie.sk

Infarktový fond oprav

Majitelia domov na rozdiel od vlastníkov bytov sú zvyknutí sa o svoj majetok starať, počítajú s tým, že si musia postupne sporiť na opravy svojho domu. Občania vlastniaci byt v bytovom dome formou spoločenstva často nemajú dosť informácií, ako funguje správa spoločných častí domu. Tiež sa často nemôžu dohodnúť, akú čiastku budú prispievať do fondu opráv, či ako často sa budú konať schôdze spoločenstva vlastníkov a aká na nich má byť účasť. Problémy vznikajú tiež pri predaji bytu, niekedy sa predávajúci a kupujúci nedohodnú na tom, komu patria už zaplatené príspevky do fondu opráv, či do spoločného fondu spoločenstva vlastníkov jednotiek.

Výška nájomného je často nižšia než platby spojené s kúpou bytu. Predajná cena bytu veľkosti 75 m2 v Prahe (3+kk) bola 3 milióny Kč, akontácia 800 000 Kč a výška hypotéky

Splátka istiny a úrokov 184 800 Kč/rok
Životné poistenie a poistenie bytu, daň z nehnuteľností 18 000 Kč/rok
Poplatky 3 600 Kč/rok
Hodnota vlast. prostr. (min. 1,4 % p.a.) 11 200 Kč/rok
Spoluvlastnícke platby (12 x 3 000 Kč) 36 000 Kč/rok
Opravy a údržba bytu, cca po 5 rokoch, maľby, podlahy 12 000 Kč/rok
CELKOM 265 600 Kč/rok, teda 22 133 Kč/mesačne Nájom obdobného bytu cca 13 - 1 4 000 Kč/ mesačne.

Zdroj: Peníze.cz
Text: Zdeněk Lodyha
Foto: archiv autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Česi sa učia vlastniť byty zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »