Drevostavby slávia svoj veľký návrat

25.8.2009 | Kateřina Nová | Chaty | Komentárov 0 |

Je to materiál preverený stáročiami. Drevo sprevádza človeka od nepamäti. A ako vypadajú stavby z nich? Po stáročia ako by sa vôbec nemenili – zruby z mohutných prierezov sú vo svojom vzhľade porovnateľné so svojimi desiatky rokov starými severskými predobrazmi. Ale čo vidíme na prvý pohľad, ešte nemusí byť tak celkom pravda... Drevostavby slávia v českých zemiach veľký úspech a technológia drevených stavieb už pokročila míľovými krokmi.

Drevostavby slávia svoj veľký návrat - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Zrubové a montované drevené stavby, skeletové stavby, stavby two-by-four z drevených trámov, montované domy z ľahkých prefabrikovaných panelov na báze dreva a rôzne odvodeniny a kombinácie v USA tvoria v celkovej bytovej výstavbe 70 %, v Bavorsku 30 %, v Rakúsku 10 %, v ČR len jednotky percent. Drevostavby u nás poháňajú rozmach výstavby, naopak brzdí ich „kamenná česká“ tradícia a nevýrazná osveta a popularizácia zo strany drevárskej loby.

Módne trendy

Rozdiel medzi historickými a súčasnými drevostavbami je znateľný jednak v samotnom poňatí stavby (masívne drevostavby tvoria dnes minoritnú časť realizovaných objektov, väčší záujem je nepochybne o montované objekty z drevených panelov), jednak v opracovaní dreva a jeho ochrane pred škodcami.

 

Prednosti dřevostavieb

Predstavujeme vám hlavné prednosti drevostavieb: rýchlosť výstavby (cca 3 mesiace), vysoká presnosť výstavby a vysoká miera istoty, že vlastnosti domu zodpovedajú deklarovaným hodnotám, možnosť úspor za práce projektanta a architekta, technického a stavebného dozoru, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, príjemná klíma s výbornou akumuláciou tepla, možnosť osobitej úpravy typových riešení a ďalšie. Okrem zmienených výhod získava majiteľ drevostavby aj pocit, že urobil krok pre ochranu životného prostredia. Väčšinu drevostavieb je možné realizovať ako nízkoenergetický či až pasívny dom. A platí, že najlepšia energia je nespotrebovaná energia.

 

Drevostavby slávia svoj veľký návrat - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Chýba osveta

Len vlani sa konal prvý veľtrh s tematikou drevostavieb. Rada odborníkov volá po väčšej osvete dreva. Taktiež sa zhodujú v názore, že kampaň za drevostavby by mala podporovať najmä spoločnosť Lesy ČR, ktorá medzitým pozýva verejnosť otvorenými vrátkami do lesov, ale už ľuďom nevysvetľuje, k čomu české lesy vlastne sú a ako sa dajú zmysluplne využiť. Aj napriek tomu záujem o drevostavby stúpa a odborníci dúfajú, že sa nejedná len o ďalší trend, ktorý za pár rokov zase pohasne. Drevostavby prinášajú nie len súlad obyvateľov s prírodou, ale tiež úspory nie len pre človeka, ale predovšetkým prírodu.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 7

Diskusia

Článok Drevostavby slávia svoj veľký návrat zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »