Rozkoš pod markýzou

21.6.2008 | Jan Smidak | Domy | Komentárov 0 |

S letom sa pomaly sťahujeme z našich domovov na záhradky, na terasy, alebo pod pergoly, kde vyhľadávame ideálne posedenie na čerstvom vzduchu. Pre naše pohodlie to chce ale vytvoriť príjemné podmienky – a tým je predovšetkým tieň.

Okná a dvere do záhrady zostávajú otvorené po celý den. Náš život sa začína odohrávať viac vonku, než vo vnútri za studenými stenami. S horúcimi letnými dňami začína pravá terasová relaxácia. K nášmu pohodliu ale potrebujeme vytvoriť tieň, aby sme sa na horúcom slnku doslova neupiekli. Lacné poľské slnečníky s kvetinovými vzormi pomaly začínají nahrádzať textilné markýzy, ktoré poznáme predovšetkým zo záhrad a letných terás moderných reštaurácií.

Tieň na terase dnes riešia už architekti


Vo väčšine novostavieb sa ochrana priliehajúceho exteriéru rieši už v samotnom projekte domu. Moderné odľahčené konštrukcie nadvchodových dosiek, alebo markýz sú na rozdiel od ich železobetónových predchodcov oveľa variabilnejšie a subtilnejšie. Do fasády sa naviac dajú zamontovať aj dodatočne. Vo väčšine príkladov sa skladajú z prefabrikovaných dielov – tvarovaných dosiek, ktoré môžu podopierať aj stĺlpiky. Spĺňajú tak nilen funkciu ochrannú, ale aj estetickú – dopĺňajú totiž danú časť fasády, ktorú tak môžu aj zvýrazniť.

Ochrana vstupných dverí


Markýzy môžu fungovať tiež dobre pred hlavným vchodom do domu, kde môžu chrániť obyvateľov pred nepriazňou počasia pri vstupe, alebo odchode. A chránia nám okrem iného aj vstupné dvere. Samozrejmosťou sú doplnky, ako osvetlenie, alebo tepelné žiariče.

Textilná markýza


Tým najjednoduchším a najjemnejším typom markýz sú textilné markýzy. Pre rodinné domy sa používajú spravidla dva typy: sklopné a kazetové. Textilná markýza funguje ako taký stan, ktorý vás v lete ochráni pred dažďom, pri búrke sa ale doporučuje ich zrolovať, alebo zložiť. Textil, ktorý jeho dekor by mal samozrejme ladiť s fasádou vášho domu, je potiahnutý na kovovej konštrukcii. Textilné markýzy sa môžu ovládať mechanicky, ručne alebo automatickým ovládaním, kedy sa konštrukcia narovná a textil napne.Typy markýz:


1.Výsuvné markýzy: Bežný typ pre rodinné domy. Kĺbové ramená sú uchytené na nosnom profile a tak zaisťujú vhodné napätie vysúvanej látky.

2.Kazetové markýzy: V zloženom stave je celá markýza schovaná v kazete upevnenej na dome. Jej životnosť je tak dlhodobejšia.

3.Samostojné markýzy: Bez nutnosti kotvenia k oknu. Vhodné do záhrady, dajú sa umiestniť kdekoľvek voľne v priestore.

4.Vertikálne clony: Zvislá poloha tieniaceho prvku. Vhodné pre okná, alebo bočné tienenie balkónov.

5.Fasádne markýzy: Druh vhodný pre zimné záhrady, sklenené strechy, alebo strešné okná. Existujú zvislé a vodorovné.(red)


Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 19

Diskusia

Článok Rozkoš pod markýzou zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 217 príspevkov

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Ďalšie príspevky »