Češi milujú rodinné domy

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Domy | Komentárov 0 |

Bývanie v rodinnom domčeku predstavuje 38 % bytového fondu v Českej republike a je atraktívne hlavne pre rodinu s malými deťmi a ľudí v dôchodovom veku.

Češi milujú rodinné domy - foto, Hyperbyvanie.sk

V Českej republike sa jedná o veľmi žiadanú, tradičnú formu bývania. V posledných rokoch sa citeľne zlepšil ako technický stav rodinných domov, tak aj upravenosť ich bezprostredného okolia. Tak isto je stále viac zrejmý záujem o sťahovanie obyvateľov z centier väčších miest do rodinných domkov na predmestí a satelitných mestečiek. Najvýraznjšie sa tento trend prejavuje v okolí Prahy.

Ceny rastú

Ceny rodinných domov v Čechách dlhodobo rastú v závislosti na cenách pozemkov a stavebných prác. Na druhej strane by v budúcnosti ceny nehnuteľností v žiadaných lokalitách, rovnako ako stavebných pozemkov v okolí veľkých miest mali stagnovať, alebo rásť len mierne. Preto sú v súčasnej dobe vďaka rastu ekonomiky sprevádzané zvýšením reálneho príjmu obyvateľstva a výhodným úrokovým sadzbám pôžičiek výhodné podmienky pre kúpu tohto typu nehnuteľnosti.

Land development


Zaujímavou obchodnou aktivitou je získanie väčších pozemkov pridružených k obciam, ich zasieťovanie, vybudovanie komunikácií a osvetlenia a následný predaj. Jedná sa o takzvaný pozemkový (land) development. Ceny stavebných pozemkov za posledných 5 rokov vzrástli o desiatky percent. V malých obciach dosahujú okolo 500 - 600 Kč/m2, v obciach pri väčších mestách s dobrou infraštruktúrou sa pohybujú  od 1500 - 2500 Kč/m2. V atraktívnych bytových zónach môžu dosahovať cenu od 4000 - 5000 Kč/m2, vo výnimočných prípadoch aj desiatok tisíc českých korún za meter štvorcový, a to v rámci už prebiehajúcej zástavby na ojedinele voľných parcelách.

Dominantný solitér

Z hľadiska výstavby nových domov dominuje individuálna výstavba solitérnych domov. Záujem o kúpu už hotových domov v rámci uzatvorených satelitných mestečiek sa výrazne znížil. V rámci developerských projektov sa stavajú najmä radové domy. Predĺžila sa aj doba výstavby rodinných domov na takmer 3,6 roka. Ich obytná plocha sa zväčšila v priemere na 98,1 metrov štvorcových. Najčastejšie sa výstavba zameriava na domček s prízemným a obytným podkrovím a so zastavanou plochou medzi 120 - 150 m2. Nároky ľudí na prevedenie nového domu vrátane veľkosti a úpravy okolia tiež každým rokom stúpajú.

Češi milujú rodinné domy - foto, Hyperbyvanie.sk

Vyššie nároky na priestor


Pred časom bol najpredávanejším domom typ 4 izby a kuchyňa, teraz je to 5 izieb + kuchyňa + garáž. Ceny rodinných domov sa v Čechách pohybujú vo veľkom rozpätí a sú do značnej miery ovplyvňované subjektívnymi faktormi. Najnižšie ceny sú rádovo vo výške niekoľko stotisíc korún, sú v malých obciach, alebo v poľnohospodárskych oblastiach, kde je prevaha skôr staršieho obyvateľstva. V menších mestách sa ceny rodinných domov pohybujú najčastejšie od 4 do 8 miliónov českých korún a v atraktívnych lokalitách väčších, prípadne kúpeľných miest dosahujú výšku 8 - 12 miliónov českých korún.

Text: Vladimír Iliev

Foto: Archív autora


Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 20

Diskusia

Článok Češi milujú rodinné domy zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »