Nízkoenergetický komfort bez zateplenia

26.3.2009 | Pavel Štulíř | Domy | Komentárov 0 |

Vyšší komfort s nižšími prevádzkovými nákladmi – to je v kocke to, o čo ide u stále populárnejších nízkoenergetických domov. Inak, kto z investorov by netúžil po rodinnom domčeku alebo byte s nadštandardnou kvalitou mikroklímy a tretinovými nákladmi na vykurovanie. Pokiaľ sa ale niekde vedľa seba objavia hneď dve tak výrazné výhody naraz, máva to svoj háčik. V prípade nízkoenergetického stavania väzí zakopaný pes vo vyšších investičných nákladoch a v zvýšenej zložitosti realizácie stavieb. Respektíve v ich väčšej náchylnosti na kvalitu prevedenia a striktného dodržiavania technologických pravidiel.

Nízkoenergetický komfort bez zateplenia - foto, Hyperbyvanie.sk

V prípade obvodových stien oba problémy elegantne rieši novinka v sortimente spoločnosti Xella s názvom YTONG LAMBDA. Svet energeticky úsporných aj nízkoenergetických stavieb sa vďaka nej otvára všetkým investorom, projektantom aj bežným stavebným firmám.

V oblasti obvodových plášťov sa v posledných rokoch pomerne často hovorí: „Zabudnite na jednoplášte! Používajte murivo s vonkajším zateplením, alebo využívajte ľahké izolačné sendviče.“ Aj napriek tomu, že výrobcovia tradičných stavebných hmôt deklarujú pri tradičných jednoplášťoch hodnoty tepelného prechodu často aj na úrovni odporúčaných normových hodnôt, projektanti trvajú na dodatočnom zateplení. Logicky, pretože dosiahnutie hodnôt tepelného odporu cez 3 m2K/W je v reálnych podmienkach na stavbe prakticky nemožné, bez ohľadu na deklarované vlastnosti použitých murovacích tvaroviek. Faktom ale je, že kvalitný zatepľovací systém vrátane realizácie investor nezaobstará pod 700,- Kč za meter štvorcový. Musí teda počítať so skokovým nárastom ceny za obvodovú konštrukciu radovo až okolo 50 %, bez ohľadu na časové predĺženie celej stavby.

YTONG LAMBDA

Výnimku medzi jednoplášťami v tomto smere predstavujú pórobetónové presné murovacie systémy YTONG, hlavne spomínaná novinka YTONG LAMBDA. Ide o presné obvodové tvárnice z pórobetónu triedy P2-350 s nižšou objemovou hmotnosťou (350 kg/m3) a so zvýšenou izolačnou schopnosťou (λ = 0,085 W/mK). Vďaka tejto vynikajúcej hodnote koeficientu tepelnej vodivosti steny z tvárnic YTONG LAMBDA dosahujú už pri hrúbke 37,5 cm tepelného odporu R = 3,52 m2K/W (U = 0,27 W/m2K) bez omietok, čo sa blíži hodnotám doporučeným v norme ČSN 730 540 pre nízkoenergetické stavby. Pri hrúbke 50 cm prekročia steny odporúčanú hodnotu o viac než 25 % a sú teda vhodné aj pre realizáciu tých najúspornejších stavieb bez dodatočného zateplenia.


Tvárnice YTONG LAMBDA si pritom zachovávajú dostatočnú pevnosť v tlaku (min. 2 MPa rovnako ako u pórobetónu P2-400), nehorľavosť a vysokú požiarnu odolnosť, dobré akustické parametre aj schopnosť prirodzene regulovať vlhkostnú mikroklímu v interiéri stavby. Je to teda jediný súčasný materiál, s ktorým je možné už pri hrúbke stien 375 mm bez dodatočného zateplenia dosiahnuť parametrov nízkoenergetického domu a zároveň s bezpečnou rezervou prekročiť všetky normové požiadavky na pohodu a hygienu vnútorného prostredia bytových stavieb. Je to v ČR teda jediný súčasný materiál, s ktorým je možné už pri hrúbke stien 375 mm bez dodatočného zateplenia dosiahnuť parametrov nízkoenergetického domu a zároveň s bezpečnou rezervou prekročiť všetky normové požiadavky na pohodu a hygienu vnútorného prostredia bytových stavieb.

Pre reálne stavebníctvo

Ľahké rezanie a opracovanie pórobetonu YTONG vedie k tomu, že aj zložitejšie tvary a konštrukcie stien sú vymurované z homogénneho tepelnoizolačného materiálu a nie z nesúrodej zmesi malty a tehiel ako u iných systémov. Vďaka presnosti jednotlivých tvárnic a presnému lepeniu na tenkovrstvú maltu nedochádza u pórobetónovej steny ani k významnému „oslabeniu“
izolačných schopností tepelnými mostmi na styku jednotlivých prvkov. To umocňujú tiež veľké rozmery ľahkých pórobetónových prvkov. Rovnaké vlastnosti pórobetónu vo všetkých smeroch pomáhajú tiež úspešne riešiť väčšinu kľúčových detailov a potenciálnych tepelných mostov (ostenie, založenie muriva, sokel, atiky atd.) bez dodatočných zložitých úprav. Prípadné vnútorné rozvody v obvodovom murive opäť vďaka ľahkej spracovateľnosti materiálu oslabujú stenu len na nevyhnutnú mieru a nevytvárajú tepelné mosty ako u niektorých krehkých alebo dutinových murovacích prvkov. Aj priemerný murár na bežnej stavbe preto z pórobetónu vymuruje bez špeciálneho náradia a rôznych tvaroviek steny s tepelnoizolačnými parametrami skutočne porovnateľnými s hodnotami deklarovanými výrobcom. Pritom bezkonkurenčne rýchlo, presne a v celkom bežných cenových reláciách. Viac informácií nájdete na stránkach spoločnosti
Xella.
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Nízkoenergetický komfort bez zateplenia zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 225 príspevkov

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Ďalšie príspevky »