Retro je životný štýl

1.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Návrat k minulosti vždy sprevádza idealizáciu starých časov. Platí to aj o štýle bývania a predmetov, ktorý s rastúcou popularitou retroštýlu súvisí. Dôležitú rolu v tejto hre pritom hrajú klasické postupy a moderné materiály.

Retro je životný štýl  - foto, Hyperbyvanie.sk

Pod pojmom retroštýl možno samozrejme nájsť veľa typov nábytku. Renesancia, biedermeier, funkcionalizmus, dvadsiate, tridsiate i šesťdesiate roky minulého storočia ... Vraciame sa však aj k obyčajom a tradíciám vidieckeho chalupárskeho či všeobecne etnoštýlu. Napríklad v kúpeľniach možno vypozorovať aj návraty do dôb oveľa vzdialenejších, obdobu starovekých tvarov a motívov nájdete u nejedného výrobcu či v kúpeľňovom štúdiu. Za minulosťou sa čo do dizajnu čoraz častejšie obzerajú aj tvorcovia elektrospotrebičov. Retro skrátka prestalo byť výlučnou záležitosťou pre pár jedincov a objavuje sa naprieč mnohými domovmi. Koniec koncov, súčasný moderný štýl predsa našiel základ vo funkcionalizme, ktorý patrí ku stáliciam na nebi interiérových návratov ...

Celok i solitér

Použiť retro štýl sa dá v interiéri dvojakým spôsobom: buď vybaviť historickým nábytkom alebo jeho replikami celý interiér, alebo staviť na pár vskutku výrazných retro solitérov, ktoré budú ladiť a zároveň kontrastovať s moderným vybavením priestoru. V prvom prípade bude asi najrozumnejšie požiadať o radu interiérového architekta. Na druhú cestu si zrejme môžete smelo trúfnuť sami. Začiatočník by sa mal pri výbere držať jedného obdobia, eventuálne dvoch nadväzujúcich desaťročí. Ako už bolo povedané, retro kúsky sa budú dobre vynímať aj ako súčasť minimalistického vybavenia. Oplatí sa staviť na napätie, ktoré v interiéri vyvolá kombinácia protikladov. Avšak aj tu platí, že výsledná podoba musí lichotiť predovšetkým tomu, kto priestory užíva.

Retro je životný štýl , fotka

Originál verzus kópia

Historických interiérov v naozaj čistej podobe sa dnes už príliš veľa neobjavuje, väčšinou ide o zachované dedičstvo, alebo o príbytok ctiteľa starožitností. Stále viac firiem sa preto zameriava na rekonštrukcie či kompletnú novú výrobu podľa originálnych postupov. Taký nábytok potom môže byť paradoxne aj kvalitnejší než jeho predloha. Práve kombinácia tradičných výrobných procesov a kvalitných moderných materiálov je totiž zárukou odolnosti a trvanlivosti replík, navyše je oveľa jednoduchšie taký nábytok skĺbiť s modernými elektrospotrebičmi.

Biedermeier

Štýl typický pre meštiansku kultúru prvej polovice 19. storočia je charakteristický jednoduchou eleganciou a využitím prírodných materiálov, ktorých vlastnosti plne rešpektuje. Dekoratívne prvky plné fantázie tvoria naozaj príjemný a lákavý protipól súčasnej modernej strohosti a minimalizmu. Tento z hľadiska dizajnu naozaj výrazný nábytok sa však nehodí do ktoréhokoľvek interiéru. Dôležité je, aby zodpovedal zvolenému životnému štýlu svojho majiteľa, mal by totiž byť odrazom jeho estetických a morálnych hodnôt. A to až do takého detailu, ako je istý spôsob povedzme menšej praktickosti biedermeierovského zariadenia. Pre rodinu s malými deťmi je preto tento štýl trochu náročný a jeho kúpe by mala predchádzať dôkladná rozvaha. Je tiež dôležité sa pri zariaďovaní takého interiéru striktne vyvarovať miešaniu rôznych historických období. Na to si totiž môže trúfnuť iba majster svojho oboru.

Retro je životný štýl , fotka

Lákavé dvadsiate storočie

K nadčasovým tvarom a hre farieb minulého storočia sa ľudia radi vracajú nielen z nostalgie, ale aj kvôli niekdajšej kvalite a ohlasu, ktorého tvorcovia dosiahli. Pri návratoch do už uplynulých čias ľudia zvyčajne chcú nájsť to, čo im súčasnosť neponúka, akési teplo a dôvernosť oblých tvarov, istoty prvorepublikových pomerov alebo radosť, voľnosť a optimizmus šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Avšak napríklad pokiaľ ide o secesiu, kubizmus alebo art deco, sú kúsky z tejto doby finančne trochu horšie dostupné. To napríklad produkcia z 60.-70. rokov je k dispozícii omnoho lacnejšia, v podstate za cenu porovnateľnú s bežnou súčasnou ponukou. A pretože pre mnohých ľudí je vybavenie z tejto doby stále skôr haraburdami, než cenenou trofejou, je možné niektoré zaujímavé kúsky stále uloviť aj na skládke alebo v smetiaku.

Retro je životný štýl , fotka

Kúpeľňa po babičke

Oceľová vaňa na ozdobných zahnutých nožičkách, vodovodné kohútiky s porcelánovými stredmi, chrómované držiaky na uteráky, drevený nábytok .... Retro kúpeľňa sa dá zariadiť naozaj renovovanými kúsky zachovanými po predkoch, alebo novodobými výrobkami, ktoré akoby tým z minulosti z oka vypadli. Výrobcovia nábytku, batérií, sanity a obkladov si neutíchajúceho záujmu o časy dávno minulé dobre všimli, takže nie je problém si vybrať a zariadiť kúpeľňu v zámockom, chalupárskom, rustikálnom, funkcionalistickom, starovekom či secesnom štýle.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Gorenje, FINEZZA Design, Villeroy & Boch

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Článok Retro je životný štýl zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »