Solárne systémy sa oplatia aj bez dotácií

26.9.2011 | Bosch Termotechnika s.r.o. | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Ceny energií v poslednej dobe stále rastú. Príčin je hneď niekoľko - rastúce ceny surovín na svetových burzách, nedôvera v jadrovú energetiku aj legislatívne zvýšenie sadzby DPH. Navyše sa nedá predpokladať, že by v blízkej dobe došlo k zníženiu cien energií pre domácnosti. Mnoho spotrebiteľov sa tak začína zaujímať o nové alternatívne zdroje energie, ktoré im môžu pomôcť efektívne znížiť rastúce náklady najmä za kúrenie a ohrev teplej vody.

Solárne systémy sa oplatia aj bez dotácií  - foto, Hyperbyvanie.sk

Jednou z možností, ako tieto výdavky znížiť, je využitie solárnej energie na ohrev teplej vody, ktorú využívame po celý rok a preto sú náklady na energie v tejto oblasti vysoké. Okrem výrazných finančných úspor je ďalšou prednosťou slnečnej energie aj šetrnosti k životnému prostrediu.

Budúcnosť hovorí pre solárnu energiu

Skúste si sami spočítať, koľko teplej vody spotrebujete za deň a koľko za taký objem zaplatíte. Z výsledkov, ku ktorým dôjdete, možno budete prekvapení. Solárne systémy predstavujú účinné opatrenia na zníženie nákladov na ohrev teplej vody a to aj v našich klimatických podmienkach. Ako ukazuje prax, systém solárneho ohrevu dokáže od začiatku apríla do začiatku októbra pokryť celú spotrebu teplej vody v domácnosti.

Solárne systémy sa oplatia aj bez dotácií , fotka

Inštalácia solárnych kolektorov (Zdroj: Junkers)

 

Životnosť súčasných solárnych systémov sa odhaduje na najmenej 25 rokov, pričom celý systém nemá mimo čerpadla žiadne súčasti, ktoré by podliehali mechanickému opotrebovaniu či korózii. Napríklad firma Junkers ponúka cenovo zvýhodnené solárne sety, ktoré sú ideálne pre rodinné domy. Ich efektivita sa najlepšie ukazuje na číslach - samotný kondenzačný kotol, napríklad rady Cerapur usporí až 25% nákladov oproti "klasickým" kotlom. Pridaním solárnych kolektorov je potom možné ušetriť ďalších 60% energie na prípravu teplej vody a až 30% energie na vykurovanie.

Solárne systémy sa oplatia aj bez dotácií , fotka

Riadiaca jednotka kotla rady Cerapur presne vypočítava solárny výnos. Jej obsluha je jednoduchá a dostupná aj v slovenčine. (Zdroj: Junkers)

 

Dlhodobým výskumom sa podarilo dotiahnuť prepojenie solárnych systémov a kondenzačných kotlov k dokonalosti. Vďaka tomu je uprednostňovaná solárna energia a spotreba plynu znížená na minimum. "Výhodou tejto technológie je tiež to, že teplotu vykurovacej vody v zásobníku si odberateľ určuje sám s ohľadom na svoje požiadavky či momentálny počet osôb v domácnosti," uvádza Martin Pavlata z firmy Junkers, ktorá patrí k špičke vývoja solárnych systémov.

Návratnosť solárnych kolektorov

Solárne kolektory sú účinné aj v zime. Ako potvrdzujú užívatelia, aj keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo -10 ° C, kolektory sú schopné pri jasnom počasí vodu dobre ohrievať. Pri teplote okolo bodu mrazu je potom solárny systém schopný ohrievať vodu v zásobníku na 45 ° C. Keď slnko nesvieti, ohrev vody sa automaticky prepne napríklad na plynový kotol. Podľa skúseností užívateľov je investícia do solárneho systému výhodná aj bez štátnych dotácií, pretože znamená dodávku teplej vody minimálne pol roka v podstate zadarmo.

Solárne systémy sa oplatia aj bez dotácií , fotka

Podiel solárnej energie na prípravu teplej vody (Zdroj: Junkers)

 

Medzi jednotlivými zariadeniami na trhu sú vďaka použitiu rôznych technológií rozdiely v účinnosti vykurovania pomocou slnka. Solárne systémy Junkers môžu napríklad využívať patentovaný systém algoritmov SolarInside, ktorý ukladá dáta o slnečnej aktivite v konkrétnom mieste inštalácie. Získané hodnoty potom porovnáva s údajmi o počasí a vypočítava očakávaný solárny výnos. Vďaka tomu je možné regulovať spotrebu plynu s predstihom a tak ešte viac ušetriť. Samotné využitie algoritmu SolarInside môže k priemernej 60% ročnej úspore pri príprave teplej vody ušetriť ešte navyše až 15% a až 5% spotreby plynu pri vykurovaní, čo významne skráti návratnosť investície do solárnych kolektorov.

Ďalšie informácie:
Ing. Martin Pavlata
Tel.: +00420 272 191 163
Email: martin.pavlata @ cz.bosch.com
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Článok Solárne systémy sa oplatia aj bez dotácií zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »