Červená dokáže zrýchliť tep

21.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Sčervená, sčervená, keď jej hladkám ramená ... Známa pesnička používa farebný symbol pre vyjadrenie hanblivosti, možno zamilovanosti. Avšak červená farba vyjadruje nielen tieto emócie, pre mnohých z nás predstavuje oveľa širšiu paletu eventualít.

Červená dokáže zrýchliť tep - foto, Hyperbyvanie.sk

Červená symbolizujúca najmä krv a srdce vo všetkých významoch je vo svete farieb úplne bez konkurencie. Dokáže zrýchliť tep aj dych, zvýšiť krvný tlak a to nielen u človeka, ako dokazujú býčie zápasy. Farba krvi a ohňa, farba pokánia, lásky, dobytia a udržania moci, ale aj všeobecne symbol života, to je tiež červená.

Môže však predstavovať aj zneužívanie sily, pýchu a nenávisť, pochopiteľne tiež neresť, preto v podobe lucerny neomylne označuje "domy lásky". Avšak v rovnakom významne sa užíva aj v úplnom protiklade, ako farba kardinálov a cirkvi. Kardinálska a kráľovská červeň v spojení so zlatom vždy označovali silu a schopnosť ovládať a vlastniť.

Červená dokáže zrýchliť tep, fotka

Ako je to s vnímaním červenej u nás, ako ďaleko fungujú zaužívané stereotypy vypestované v nás skúsenosťami a tradíciami, to nedávno zisťoval prieskum uskutočnený pre projekt RED FASHION, ktorý mapuje červenú farbu v móde, dizajne a architektúre. Jeho vyvrcholením bude kniha Red Book, ktorá má ambície stať sa červenou inšpiráciou s trvalou hodnotou a ponúkne okrem iného aj kvalitný prehľad modelov a diel červenej farby v Česku i vo svete.

Čo je červená

Existuje mnoho odtieňov červenej farby. Ich verbálne vyjadrenie je inšpirované prírodou, farbou kvetov, plodov, nerastov i živočíchov: vlčím makom, koralom, paradajkami, malinami, vínom, rubínom, poznáme červeň burgundskú, bordó, purpurovú a mnohé ďalšie odtiene ... Ženy sú pritom pri ich rozoznávaní oveľa citlivejšie než muži. Je to pozostatok hlboko zakoreneného biologického inštinktu z čias, kedy ako zberačky plodov museli podľa farby odvodiť stupeň ich zrelosti. Možno ste už sami s prekvapením zistili, že niektorí muži nedokážu odlíšiť červené plody od lístia. Môže za to skutočnosť, že obe farby majú veľmi podobné spektrálne vlnenia.

Červená dokáže zrýchliť tep, fotka

Ktoré tri veci si najčastejšie spájate s červenou? V spomínanom prieskume boli najčastejšie odpovede v súlade so zaužívanými stereotypmi, išlo teda o krv, romantiku a lásku. Len pre ilustráciu, účastníci prieskumu si mohli vyberať tiež z možností oheň, divokosť, sex, erotika, jablko, jahoda, paradajka a podobne. Mladší ľudia do 35 rokov si častejšie vybavili na prvom mieste krv a lásku, starší skôr srdce a agresiu. Tomuto vnímaniu zodpovedá aj najčastejšia reakcia na otázku spojenia červenej s emóciou: v mladšej vekovej skupine jednoznačne zvíťazila vášeň, u starších vzrušenie.

Autá i bytové zariadenie

Teplé farby, ku ktorým červená patrí, sú všeobecne v červenej časti farebného spektra. Vďaka svojmu energetickému náboju pôsobí veselo, ľahko, povzbudivo, pozitívne, v sýtejšie podobe vytvárajú priateľské a povzbudzujúce prostredie, sú otvorené, komunikatívne a akoby objímajúce. Ich svetlé pastelové tóny dokážu priestor oživiť, zväčšiť a predovšetkým pocitovo zahriať, preto sa hodia do miestností s nedostatkom slnečného svitu. A pretože ženy sú na vnímanie tepla a jeho nedostatku všeobecne citlivejšie, sú tiež v používaní teplých farieb, teda aj červenej, odvážnejšie a vynaliezavejšie. Avšak aj tak je jej uplatnenie v interiéri potrebné dobre zvážiť, na každého totiž môže pôsobiť inak (v hotelových izbách pôsobia odtiene červenej luxusne a motivačne, krátkodobý pobyt v takých priestoroch človeka nabije pozitívnou energiou).

Červená dokáže zrýchliť tep, fotka

Aj keď veľké sýto červené plochy sa určite nehodia do miest, v ktorých chceme hlavne oddychovať a relaxovať, možno dotyky tejto farby v podobe drobných doplnkov aplikovať aj do spálne, kde môžu vhodne podnietiť emócie a vášne. Červená pomôže vybiť prebytočnú energiu, povzbudzuje chuť k jedlu, podnecuje kontakty a udržiavanie priateľských vzťahov. Na jednej stene rozveselí nielen detská izba, skvele vyzerá v kúpeľni, najlepšie sa vyníma na textilných doplnkoch interiéru. Nie náhodou je prevládajúcou farbou tradične viazaných vlnených kobercov ... podporuje pocit stability, útulnosti a zabývanosti, v spojení s ostatnými teplými farbami (oranžová, žltá a hnedá) pôsobí vyvážene, v kontraste so svetlými až pastelovými odtieňmi septembra a dominuje. Preto ju dizajnéri často používajú pre solitérne dizajnové kúsky nábytku alebo pre dekorácie v orientálnom štýle.

Výskumy z oblasti psychológie farieb a ich použitia v marketingu jednoznačne potvrdzujú, že červená je zodpovedná za zvýšenie činnosti vnútorných orgánov vrátane tráviacej sústavy, takže rozhoduje aj o chuti. V miestnosti vymaľovanej teplými farbami, teda aj červenou, ľudia viac konzumujú. Červená je akčná, nabáda k jedlu, má ju v obľube veková skupina 18-25 rokov. Avšak takmer na polovicu bežnej populácie, ako vyplynulo z rozhovoru, nie je červená farbou vhodnou do interiéru, takže by ste u nich doma tento odtieň vôbec nenašli.

Červená dokáže zrýchliť tep, fotka

K červeným doplnkom a textíliám, medzi ktoré patria hlavne koberce a sedací nábytok, sa priznalo len 14% opýtaných, ešte menej bolo tých, ktorí by siahli po nejakej forme červenej v kuchyni. Za najkrajšiu červenú vec, ktorú v poslednej dobe zaregistrovali, označili muži jednoznačne automobil (z toho 5% ferrari), u žien s prevahou zvíťazili kvety. Opäť sa teda potvrdzuje všeobecné pravidlo, že červená chce skrátka odvahu. A nielen v interiéri.

Šaty robia človeka?

V Starom Ríme bola červená farbou vojvodcov, urodzených - patricijov, neskôr farbou cisárov. Obliekali sa do nej aj byzantskí vládcovia, dodnes je charakteristická pre rúcho kardinálov ... pôsobí dynamicky až agresívne, v obľube ju majú extrovertní, temperamentní, netrpezliví, vášniví a bezprostrední ľudia, ktorí sú radi stredobodom pozornosti. Červenú farbu si náš mozog všimne najrýchlejšie a vzbudzuje v ňom pocit podráždenia. Ako je známe, erotické predstavy stimuluje najviac kombinácia červenej a čiernej, možno preto sa ženy, ktoré chcú upútať, do červenej obliekajú a lakujú si s ňou nechty. Pre mužov sú údajne partnerky v šatách červených odtieňov najpríťažlivejšie. Avšak podľa zistení najnovšej experimentálnej psychologickej štúdie uskutočnenej v USA, Anglicku, Nemecku a Číne aj ženy viac vyhľadávajú náprotivky opačného pohlavia oblečené do červenej. Z psychologického hľadiska totiž symbolizuje odvahu, hriech a sexualitu, silu a vášeň, preto je všeobecne sexy.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Concept, Krups, Sapho, Sconto nábytek, Hanák nábytekDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Červená dokáže zrýchliť tep zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »