Ako ľahko ušetriť za elektrinu?

26.1.2012 | Monika Kovačková | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Hoci sa elektické spotrebiče dostali do domácností k bežnému užívaniu pomerne nedávno, dnes si to bez nich nevieme ani predstaviť. Stačí chvíľkový výpadok elektrického prúdu a náš život sa otriasa v základoch a podobá sa skôr chaosu. Keďže je elektrina stále častejšie k videniu na zozname zdražených položiek, stáva sa úspora elektriny v mnohých rodinách skutočnou prioritou. Na zníženie účtu za elektrinu však postačí pár zmien, ktorých si pri bežnom fungovaní ani nevšimnete.

Ako ľahko ušetriť za elektrinu? - foto, Hyperbyvanie.sk

Kuchyňa

Kuchyňa sa môže stať z hľadiska spotreby elektriny naozaj čiernou dierou pre vaše peniaze, preto všetky elektrické spotrebiče využívajte správne a úsporne. Umývačku zapínajte úplne plnú a voľte také programy, ktoré šetria vodou i energiou. Chladničku nenechávajte otvorenú zbytočne dlhú dobu - bola by tak ohrievaná teplým vzduchom. Chladničku tiež pravidelne odmrazujte; niektoré moderné typy majú beznámrazových program. Keďže sa teplota chladničky má regulovať podľa teploty okolia, postavte ju najlepšie na chladnejšie miesto; zakázanej je umiestniť chladničku vedľa radiátora, sporáka či na miesto, kam často svieti slnko. Čo sa týka sporákov, najvýhodnejšie sú plynové typy a ďalej šporovlivé elektrické sporáky, napríklad indukčná varná doska. K príprave pokrmov využívajte mikrovlnnú rúru tak často, ako to len pôjde. Varenie v mikrovlnke je rýchle a tým aj časovo a energeticky úsporné. Ak už varíte na sporáku, snažte sa na nutné minimum znížiť množstvo vody a veľkosť hrncov, čím skrátite čas varenia. Vodu si môžete predvariť v rýchlovarnej kanvici, u ktorej všeobecne platí, že by mala byť naplnená len takým množstvom vody, ktoré budete bezprostredne potrebovať. Samozrejmosťou je varenie s pokrievkami. Ak máte elektrický sporák, môžete ho vypnúť pred dovarením pokrmu, lebo platničky hrejú ešte dlho dobu po vypnutí. Obdobný postup môžete zvoliť aj v prípade pečenia v rúre. V rozohriatej rúre po nedeľňajšom obede môžete za minimálnych nákladov upiecť napríklad koláč. Rúru pri pečení často neotvárajte - každé otvorenie zníži teplotu vo vnútri rúry až o 20-50 ° C.

Ako ľahko ušetriť za elektrinu?, fotka

Obývacia izba

V obývačke zbytočne nesvieťte (to platí aj v iných miestnostiach) a nechajte si nainštalovať stmievač, ktorý vám nielen pomôže ušetriť, ale aj vytvorí príjemné tlmené svetlo. Predovšetkým v obývacej izbe je veľké množstvo zásuviek a predlžovačiek, do ktorých sú zapojené spotrebiče, ako televízia, rádio, hi-fi atď., ktoré po vypnutí prejdú do tzv. stavu "stand-by". Ide o pohotovostný režim, vďaka ktorému sú spotrebiče ihneď pripravené na zapnutie. Hoci sú spotrebiče "vypnuté", odoberajú nezanedbateľný diel elektriny. Podľa odhadov vás táto pohotovosť môže prísť na 79 eur ročne, preto, ak je to možné, odpájajte spotrebiče aj zo siete. Požieračom energie sú stále pripojené stolné počítače. Radšej ich vymeňte za notebooky, ktoré môžete zo siete ľahko odpojiť a ktorých celkové náklady na elektrinou sú asi tretinové.

Ako ľahko ušetriť za elektrinu?, fotka

Spálne

Keďže spálňu využívate cez deň spravidla minimálne a k spánku je všeobecne zdravšia chladnejšia miestnosť, môžete ušetriť nemalú čiastku za kúrenie. Kúpte si časovač alebo si naprogramujte kúrenie, aby vám zakúrilo ráno k príjemnému vstávaniu a večer po príchode z práce. Celkovú teplotu v byte môžete znížiť o 1-2 ° C: tento pokles teploty vôbec nepocítite, len na účte to bude príjemne poznať. Keďže v spálni - ako aj v iných častiach bytu - je potrebné pravidelne vetrať, zvoľte taký spôsob vetrania, ktorý nespôsobí tepelné straty - teda na niekoľko minút úplne otvorte okno.

Ako ľahko ušetriť za elektrinu?, fotka

Kúpeľňa

Práčku zapínajte až vtedy, keď je 100% plná a zvoľte program Rýchle prianie, ktorý výrazne skráti čas prania. S vešaním vypranej bielizne si dajte obzvlášť záležať: dobre zavesené kúsky nebudete musieť vôbec žehliť.

Ako ľahko ušetriť za elektrinu?, fotka

Ak si z úsporných opatrení urobíte návyk, nebudú vás nijako zaťažovať a bude vás tešiť nielen šetrenie nákladov, ale aj životného prostredia.
 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Ako ľahko ušetriť za elektrinu? zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »