Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera

18.6.2012 | Monika Kovačková | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Ak si kúpime domáceho maznáčika, snažíme sa mu vytvoriť optimálny domov, kde mu nebude nič chýbať. Počas zariaďovania však môžeme zabudnúť na niektoré maličkosti, ktoré sa nám zdajú byť nepodstatné. Ukazuje sa, že niektoré látky, ktoré v domácnosti bežne používame a ktoré naše zdravie neohrozujú, alebo ho dokonca podporujú, môžu byť pre zvieratá smrteľne jedovaté. Čomu sa teda vyvarovať, aby ste sa mohli tešiť zo zdravia svojho zvieracieho priateľa?

Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera - foto, Hyperbyvanie.sk

Kuchyňa

Kuchyňa a jedáleň sú miestami, ktoré lákajú predovšetkým štvornohých miláčikov rôznymi chuťami a vôňami. Aj keď ujedanie z tanierov by malo byť zakázané, mnohí z nás sa občas neudržia a svojmu zvieraťu ozvláštnia jedálniček kúskom svojho jedla. Niektoré dobroty však môžu zvieratám spôsobiť veľmi vážne zdravotné komplikácie. Keďže sa zvierací mechanizmus od ľudského výrazne líši, pozor si musíte dať aj na zdanlivo neškodné veci, ktoré sú bežnou súčasťou vášho jedálnička.

Úplne zakázané by mali byť také veci, ako je alkohol, káva, čaj alebo tabak. Život ohrozujúca je pre zvieratá ďalej čokoláda (predovšetkým pre psov), cesnak, hroznové víno, hrozienka, cibuľa, žuvačky, droždie, soľ a avokádo. Tieto pochutiny môžu domácim maznáčikov spôsobiť nielen vážne zažívacie ťažkosti, ale tiež napríklad zlyhanie obličiek, poškodenie srdca alebo nervovej sústavy.

Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera, fotka

Nezabúdajte ani na svojho vtáčieho operenca. Vtáky majú veľmi citlivé dýchacie ústrojenstvo a preto práve kuchyňa je pre ich ubytovanie kvôli dymu, výparom z varenia, pachom a vodným parám najmenej vhodnou miestností. Vtákom najviac škodia prekvapivo výpary z teflonového riadu - tie človek, ani zvieratá nezachytia, vtáky však môžu pomerne rýchlo zabiť. Vtáky nevystavujte ani iným nezdravým pachom a výparom - pozor si dajte predovšetkým na cigarety, parfumy, laky, osviežovače vzduchu, čistiace prostriedky a ďalšie. Ak vám spoločnosť robí vtáčí kamarát a potrebujete čas od času vyčistiť, vydezinfikovať a osviežiť celý byt, najlepšou voľbou je ocot, z ktorého nariedením pripravíte účinný čistiaci prostriedok.

Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera, fotka


Kúpeľňa

Štvornohí miláčikovia by nemali mať prístup do kúpeľne, ktorá je plná pre nich nebezpečných látok. Pracie prášky, aviváže, šampóny a tekuté mydlá ich môžu vábiť svojou sladkou vôňou a zaujímavou konzistenciou. Ak zvieratá tieto chemické látky prehltnú, môžu sa dostaviť problémy s trávením, alergické reakcie, podráždenie jazyka i celej tlamy - tieto zdravotné komplikácie veľakrát končia smrťou zvieraťa. Maznáčikov chráňte aj pred dezinfekčnými a čistiacimi prostriedkami. Nebezpečná je aj ústna voda a zubná pasta - tie však svojím mentolovou arómou zvieratá skôr odrádzajú.

Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera, fotka

Dielňa a garáž

Jednou z najčastejších príčin úmrtia psa alebo mačky predstavuje požitie chladiacej kvapaliny. Ak chcete chrániť svojich miláčikov, zamedzte im prístup k nebezpečným látkam a používajte chladiacu kvapalinu s propylénglykolom - ten síce nie je úplne bezpečný, ale predstavuje menšie zlo. Zvieratá by sa nemali dostať ani k farbám, lakom, riedidlám a rozpúšťadlám - tieto látky sú nebezpečné nielen pri požití, ale aj v styku s ich kožou.

Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera, fotka


Záhrada

Pre zvieratá môžu byť nebezpečné aj rastliny a to nielen tie vonku na záhrade, ale aj tie, ktoré pestujete doma. Na záhrade sa vzdajte predovšetkým tisu, oleandra, rebarbory a rododendronu, z bytu potom vysťahujte paprade, brečtan, ľalie a imelo. Smrteľné nebezpečenstvo pre zvieratá predstavujú i huby a plesne.

Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera, fotka

Tešte sa zo svojich domácich maznáčikov a zaistite im nielen príjemný a hravý, ale predovšetkým zdraví bezpečný domov.
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Na čo si dať pozor, keď máte domáce zviera zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »