Nádherné korkové podlahy

19.11.2012 | Mgr. Monika Kovačková | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Módnym trendom v oblasti bývania je používanie prírodných materiálov. Jednou takou rýdzo prírodnou surovinou je korok, ktorý sa vďaka svojim vlastnostiam skvelo osvedčil pri výrobe podláh.

Nádherné korkové podlahy - foto, Hyperbyvanie.sk

Zaujímavosti o korku

Východiskovou surovinou pre výrobu korkových podlahových krytín je kôra z korkového duba Quercus Suber, ktorému sa najviac darí v stredozemnom pásme. Kôra sa lúpe zo živého stromu. Ten má však vynikajúce regeneračné vlastnosti, a preto sa povrchová vrstva časom obnoví. Kvalitnú korkovú úrodu je možné z jedného stromu získať až sedemnásťkrát. Zaujímavé je, že k prvému lúpanie môže dôjsť až po štvrťstoročí veku stromu. Potrebnú kvalitu má korok až pri treťom zbere. Medzi jednotlivými zbermi musí navyše uplynúť aspoň deväťročná pauza. Získavanie vhodného korku je pomerne zdĺhavá a náročná procedúra, ktorá sa však stopercentne oplatí.

Nádherné korkové podlahy, fotka

 

Výnimočné vlastnosti korku

Výnimočnosť tohto materiálu tkvie v tom, že jeden centimeter štvorcový korku pretkávajú až desiatky miliónov bunkových membrán, ktoré majú schopnosť zadržiavať plyn. Vďaka tomu je korok dokonalý vodotesnou, tepelnou i zvukovou izoláciou. Korok je pružný a mäkký, prirodzene antialergický a navyše pôsobí ako repelent, takže odpudzuje hmyz. Podlahy z tohto materiálu sú odolné proti priľnavosti prachu, vzniku plesní a rozmnožovaniu roztočov. Preto sú považované za jedny z najhygienickejších podlahových krytín.

Nádherné korkové podlahy, fotka

 

Korok v interiéri

Užite si mäkký a hrejivý pocit pri chôdzi po ňom. Vyskúšajte napríklad korkové parkety, ktoré sú veľmi trvanlivé a odolné proti pretlačenie, mechanickému poškodeniu a vyšliapaniu. Keďže je korok výborným tepelným i zvukovým izolantom, korkové parkety oceníte predovšetkým v spálni a detskej izbe. Vďaka tomu, že korkové podlahy vyžadujú len minimálnu starostlivosť, dobrú službu vám preukážu zaiste aj v kuchyni.

Nádherné korkové podlahy, fotka

 

Korok môžete vo svojich domovoch privítať nielen v podobe podlahových krytín, ale aj v podobe moderných obkladov stien a tapiet. Korok umožní stenám "dýchať", a tým prispieva k vytvoreniu správnej a príjemnej klímy v miestnosti. Steny sú korkom zároveň izolované pred vlhkosťou.

Veľkou prednosťou korku je bezpochyby jeho prírodný vzhľad. V obľube sú však stále viac rôzne farebné variácie a imitácie. Praktické vlastnosti korku sú často kombinované s vizuálnou atraktivitou iných materiálov - veľmi obľúbená je imitácia keramiky a dreva. Naozajstnou "lahôdkou" pre fajnšmekrov je korková podlahovina s vrchnou vrstvou v podobe pravej kože. Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Nádherné korkové podlahy zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »