Vytvorte si z terasy oázu pokoja

21.8.2013 | PR článok | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Po dlhej zime si chce každý užiť pobyt na čerstvom vzduchu, vychutnať vôňu kvetov a vypnúť od každodenných povinností. Ak máte doma terasu a túžite po pokojnom mieste, kde môžete po práci relaxovať, zariaďte si ju čo najpohodlnejšie. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si z vašej terasy vytvoríte dokonalé miesto na oddych.

Vytvorte si z terasy oázu pokoja - foto, Hyperbyvanie.sk

Terasa plná vôní a farieb

Zeleň dokáže z vašej terasy vytvoriť oázu pokoja. Podľa mnohých výskumov majú rastliny blahodarný vplyv na psychiku človeka a pobyt v ich prítomnosti dokáže zlepšiť náladu a upokojiť myseľ. Preto by ste zeleňou na vašej terase nemali šetriť. Okrem zlepšenia nálady vás ochráni aj pred nechceným prachom alebo hlukom z ulice.

Či už dáte prednosť krásnej terase plnej farebných kvetov a sladkých vôní alebo malému ihličnatému lesíku, výber je len na vás. Dôležité je, aby rastliny vytvorili prostredie, v ktorom dokážete vypnúť od každodenných starostí. Pri výbere zelene je dôležitá aj poloha terasy a jej možnosti tienenia. Ak je terasa orientovaná na západ alebo juh a nemá žiadny prístrešok, určite sa vyhnite tieňomilným rastlinám.

Medzi obľúbené balkónové a terasové kvety patria rôzne druhy letničiek - muškáty, petúnie, chryzantémy alebo klinčeky. Dlhodobé potešenie vám zas poskytnú trvalky, ktoré by mali vydržať zimné mrazy - preto treba vyberať odolnejšie druhy. Milým spestrením môžu byť aj bonsaje, zakrpatené stromčeky, ktorých pôvod siaha do starovekej Číny a Japonska.

Dobrou voľbou môžu byť aj popínavé rastliny, ktoré dokážu vytvoriť z vašej terasy zelený raj na zemi. V kombinácii s pergolou alebo inou konštrukciou navyše dokážu vytvoriť prírodné tienidlo, ktoré vás ochráni pred silnými slnečnými lúčmi počas letných horúčav. Z popínavcov vás môže potešiť napríklad vistéria s krásnymi fialkastými kvetmi alebo klasika, akou je vždyzelený brečtan.

Urobte si pohodlie

Ak si plánujete na terase vychutnávať jedlo alebo usporadúvať grilovačky, budete potrebovať stôl a vhodné sedenie. Veľmi obľúbenou voľbou je ratanový nábytok, ktorý pôsobí esteticky, no jeho odolnosť voči atmosferickým vplyvom nie je ideálna. Ak máte terasu nekrytú strechou alebo iným prístreškom, mali by ste zvážiť odolnejší materiál, akým je plast alebo kov, ktorý pôsobí modernejším dojmom.

Ak by ste si radi na vašej terase zdriemli alebo prečítali dobrú knižku, mali by ste myslieť na pohodlie. Sedenie vám môžu spríjemniť vankúše rôznych veľkostí, ktoré možno farebne zladiť so zvyškom terasy. Nezabudnite ani na deky, ktoré vás ochránia pred nočným chladom ku koncu leta. Keď máte na terase dostatok priestoru, mohli by ste vyskúšať aj hojdaciu sieť, ktorá mnohým pripomenie milé chvíle zo stanovačiek alebo detského tábora.

Príjemnú atmosféru na terase môžete dosiahnuť aj vhodnou dekoráciou. Miska plná ovocia, váza plná kvetov alebo štýlové svietniky dokážu vytvoriť romantické prostredie. Dobrá večera s vaším partnerom alebo partnerkou pri sviečkach na terase plnej zelene môže príjemne osviežiť vzťah.

Chráňte sa pred slnkom

Exotické horúčavy sa stávajú stálou súčasťou leta v Strednej Európe. Pred neznesiteľným teplom a nebezpečným UV žiarením sa treba patrične ochrániť. Príjemný chládok a ochranu pred slnečnými lúčmi vám na terase poskytne vhodná tieniaca technika.

Jednoduchou a lacnou slnečnou bariérou je slnečník, s ktorým sa dá ľahko a rýchlo manipulovať. Jeho nevýhodou je menšia tieniaca plocha a malá odolnosť voči vetru. Slnečník možno využiť ako prvú pomoc, no z dlhodobého hľadiska by ste mali porozmýšľať nad serióznejším terasovým tienidlom.

V Južnej Európe sa veľkej obľube tešia markízy, ktoré možno vidieť takmer na každej terase alebo balkóne v pobrežných oblastiach Chorvátska, Talianska či Francúzska. Markízy dokážu zachytiť až 90 % všetkých slnečných lúčov dopadajúcich na terasu. Ovládajú sa buď manuálne kľukou alebo elektromotorom na diaľkové ovládanie. Slovenskí predajcovia ponúkajú veľa druhov markíz rôznych farieb a dekorácií. Môžete si teda vybrať tú správnu, ktorá s vašou terasou esteticky splynie.

Ak túžite po kvalite a cena pri výbere tienidla nehrá veľkú úlohu, potom určite siahnite po pergolách. Ich drevená alebo kovová konštrukcia odolá nepriaznivým atmosférickým vplyvom. Navyše vás ochráni pred zvedavými pohľadmi susedov alebo okoloidúcich. Aj vďaka pergolám sa z vašej terasy môže stať oáza pokoja a bezpečia.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Vytvorte si z terasy oázu pokoja zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »