Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia

30.8.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Zelená stena alebo tiež vertikálna záhrada je označenie pre zeleň, ktorá rastie zvisle a zdobí tak steny a múry, a to nie len tie vonku, ale aj tie v interiéri. Všetci vieme, ako kvetiny, rastliny a bylinky dokážu oživiť a osviežiť náš domov, a práve to si s rozkvitnutou stenou užijete mnohonásobne viac. Nástenná záhrada je úchvatnou dekoráciou, z ktorej len ťažko spustíte oči. Pôsobí ukľudňujúcim a harmonickým dojmom, má relaxačné účinky. V takto zdobenej miestnosti si budete pripadať ako uprostřed kľudnej a neporušenej prírody. Preto so založením interiérovej záhrady neváhajte – každé slnečné miesto je pre ňu ako stvorené.

Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Vedľa vizuálnej atraktivity sa môže zvislá záhrada pochváliť i vysoko užitočnou funkciou, a tou je čistenie vzduchu. Nech sa snažíme akokoľvek udržiavať domov v čistote, nezabránime prenikaniu toxínov a škodlivých látok spolu so vzduchom do nášho príbytku. Podobným problémom je všade prítomné elektromagnetické žiarenie. Výsledkom tohto stavu je to, čo sa všeobecne nazýva „syndrómom chorých budov“, ktorý má negatívny vplyv na naše zdravie, čo sa najčastejšie prejavuje chronickou únavou a bolesťami hlavy.

Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia, fotka

 

A práve zelené rastliny sa skvelo postarajú o prečistenie vzduchu, vďaka svojej schopnosti produkovať kyslík a pohlcovať oxid uhličitý, oxid dusný a ďalšie toxické látky a škodliviny. Za jeden z najuniverzálnejších rastlinných filtrov sa považuje Zeleneč ( Chlorophytum), ktorý je veľmi nenáročnou rastlinou, a tak sa mu bude dariť i v panelových domoch. Obsahuje chlorofytum, vďaka nemu má baktericídne účinky a oslabuje pôsobenie škodlivých látok a mikroorganizmov vo vzduchu, čo oceníte predovšetkým v miestnostiach, kde sa kúri. Výbornou voľbou je tiež Lopatkovec (Tulcovka), ktorý v interiéri okrem toxínov odstraňuje tiež spóry pliesní. K prečisteniu vzduchu sa ďalej hodí bambus, aloe vera a brečtan.

Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia, fotka

 

Zeleň tak funguje ako čistička vzduchu a tiež ako prírodná tepelná a zvuková izolácia, ktorá sa prirodzene prispôsobuje meniacim sa podmienkam. Rastliny vytvárajú príjemnú klímu – v letných mesiacoch byt ochladzujú a osviežujú, v zimných mesiacoch chránia pred únikom tepla a vytvárajú útulnú a hrejivú atmosféru. Väčšie množstvo rastlín v interiéri tak môže ušetriť nemalé čiastky na prevádzke klimatizácie alebo kúrení. Vďaka týmto vlastnostiam rastliny vyvolávajú tepelnú pohodu, znižujú hluk, a tým sa podieľajú na tvorbe kľudného a príjemného domova.

Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia, fotka


Než sa pustíte do tvorby nástennej záhrady, vopred zvážte jej umiestnenie. Rozhodujúca je predovšetkým intenzita svetla, tepelné podmienky a vlhkosť. Podľa nich potom voľte rastliny vhodné do vertikálnej záhrady. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, ktorý vám nielen poradí s výberom rastlín, ale tiež „kvetináčov“. Nástenná záhrada je obvykle tvorená špeciálnymi policami alebo kontajnermi, ktoré sa inštalujú priamo na stenu.

Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia, fotka

 

Skvelo vám môžu poslúžiť tiež drevené palety.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Vertikálna záhrada: zdraviu prospešná interiérová dekorácia zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 227 príspevkov

Franck Muller Klokker : Klokker Factory Onlin: swiss kopi klokker aaa + sveitsiske...

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Ďalšie príspevky »