Domov pre alergika v 10 ľahkých krokoch

31.1.2014 | Mgr. Monika Kovačková | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Pre alergikov a astmatikov nie je celkom bezpečné žiadne prostredie, a to ani ich vlastný domov. Existujú však určité opatrenia, ktoré znižujú množstvo alergénov, a tým i riziko možnej alergickej reakcie. Pokiaľ ste alergický vy alebo niekto z vašej rodiny, zariaďte svoje bývanie podľa určitých pravidiel, ktoré vás lepšie ochránia.

Domov pre alergika v 10 ľahkých krokoch - foto, Hyperbyvanie.sk

1. Investujte do dobrého vysávača

Kvalitný vysávač so silným sacím výkonom, s účinným filtrom a predovšetkým s uzatvárateľným sáčkom či nádobou na prach je základ. Veľmi dobrou voľbou sú tiež prístroje na vodnej báze. V ideálnom prípade by sa obsluhy a čisteniu vysávača mal chopiť niekto iný než sám alergik, ktorý by pri vysávaní, pri ktorom sa víri prach, ani nemal byť prítomný.

2. Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky

I keď sa všeobecne predpokladá, že čím agresívnejší a silnejší čistiaci či dezinfekčný prostriedok, tým viac zlikvidovaných baktérií, roztočov a ďalších alergénov, pravdou je, že agresívne chemické prostriedky sú nielen silne toxické, ale tiež môžu dráždiť tých, ktorí trpia alergiami. Preto upratujte s mierou a prednosť vždy dávajte prírodným čistiacim prostriedkom.

3. Vetrajte

Čerstvý vzduch zabraňuje množeniu pliesní a húb, preto vetrajte pravidelne, a to predovšetkým v miestnostiach, ako je kúpeľňa, kde sa drží vyššia vlhkosť vzduchu. Počas peľovej sezóny môže byť vetranie problém – vetrajte ideálne - skoro ráno a neskoro večer, keď je obsah peľu vo vzduchu nižší, alebo cez otvorené okná zaveste mokré plachty, ktoré väčšinu peľových a prachových čiastočiek zachytia.

4. Vyčistite filtre

Filtre síce zachytávajú prach; pokiaľ sa však včas nevyčistia alebo nevymenia, víria tento prach znovu do vzduchu. To platí nielen o filtroch vysávačov, ale tiež pri klimatizácii či kúrení.

Domov pre alergika v 10 ľahkých krokoch, fotka

 

5. Voľte menšie rozmery kobercov

Koberce siahajúce od steny k stene sa čistia veľmi obtiažne. Ich prednosťou je však to, že prach sčasti zachytávajú, a ten sa potom nevíri do vzduchu (samozrejme za predpokladu častého vysávania). Drevené podlahy alebo dlažba naopak, prach nezachytávajú; ich prednosťou je však ľahšia údržba. Preto ideálne je voliť kombináciu týchto podlahových krytín. Drevenú podlahu, ktorú ľahko utriete, doplňte menšími kobercami, ktoré jednoducho vyčistíte či vyperiete.

6. Parné čistenie

Parné čistenie kobercov a textílií zbaví váš domov alergénov najrôznejšieho druhu. Dnešná ponuka parných vysávačov je naozaj široká, a tak si vyberiete model, ktorý vám bude najviac vyhovovať, a to nielen z hľadiska funkcie, ale tiež ceny. Pokiaľ si nechcete prístroj zakúpiť, môžete si ho u špecializovaných firmách iba vypožičať, poprípade si objednať parné čistenie.

7. Eliminujte množstvo textílií

Snažte sa eliminovať všetko, čo zachytáva prach a ďalšie alergény. Záclony a závesy vymeňte za žalúzie, obmedzte množstvo čalúneného nábytku, vankúšov, prehozov a ďalších drobností, ktoré sú pre pohodlné bývanie zbytočné.

Domov pre alergika v 10 ľahkých krokoch, fotka

 

8. Perte pri vyššej teplote

Posteľné prádlo perte pri vyššej teplote, a to najmenej na 60°C. Preto tiež kupujte posteľné prádlo z takých materiálov, ktorým vyššia teplota neškodí. Tiež si kúpte matrac so snímateľným pracím poťahom, ktorý je veľmi praktický a hygienický.

9. Nepúšťajte zvieratá do spáľne

Spáľňa, ktorá poskytuje zdravý spánok a relax, musí byť maximálne čistá. Preto by tento priestor mal byť zakázaný všetkým zvieracím mazlíčkom, ich srsť i sliny obsahujú množstvo alergénov.

10. Vytvorte si harmonogram upratovania

Každý deň urobte niečo zo svojich povinností – tak sa vám nebude hromadiť nielen neporiadok, ale tiež práca. V interiéri alergika by k väčšiemu upratovaniu malo dôjsť minimálne raz za týždeň – keď si vysávanie, prezliekanie postele alebo utieranie prachu rozdelíte do jednotlivých dní, budete mať vždy skôr hotovo. Takýto harmonogram upratovania ušetrí čas každému, nielen alergikom.
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Domov pre alergika v 10 ľahkých krokoch zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »