Jednoduché tipy pre zdravý domov

10.3.2014 | Mgr. Monika Kovačková | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že viac než 30% obyvateľov vyspelých zemí trpí tzv. syndrómom nezdravých budov. Ide o súbor ochorení vyvolaných nezdravým prostredím v mieste bydliska, alebo pracoviska.

Jednoduché tipy pre zdravý domov - foto, Hyperbyvanie.sk

Príčinou nezdravých budov sú najčastejšie najrôznejšie chyby v kúrenárskych, klimatizačných a ventilačných systémoch. K nezdravému prostrediu prispieva tiež prítomnosť niektorých stavebných materiálov, priemyselných chemikálií, pliesní, húb a pod. Syndróm nezdravých budov sa obvykle prejavuje bolesťami hlavy a migrénami, chronickou únavou, nevoľnosťou, úzkosťami a depresiami, poruchami spánku, bolesťami kĺbov a svalov. Tieto vleklé ťažkosti chorých často privádzajú k lekárovi, avšak iba málokedy je objavený ich skutočný dôvod, a tak sa objavujú znovu a znovu.

Vďaka spoločnému úsiliu lekárov, psychológov, ekológov a dizajnérov bol syndróm nezdravých budov odhalený. Tak bol i vedecky vysvetlený častý jav, prečo sa v jednom dome cítime dobre, zatiaľ čo pobyt v druhom z nás doslova vysáva energiu.

Dnes vám chceme predstaviť tri jednoduché kroky, ktorými podporíte liečivé vlastnosti interiéru a jeho harmonické pôsobenie.

Jednoduché tipy pre zdravý domov, fotka

 

1. Obklopte sa prírodnými materiálmi

Nech už staviate, alebo rekonštruujete, pokúste sa čo najviac obklopiť materiálmi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Najlepšou voľbou je drevo, kameň, hlina, slama apod. Všetky tieto prírodné materiály môžete i v moderných interiéroch použiť naozaj štýlovo – skvostne vyzerá napríklad kamenná kuchynská doska, alebo hlinené tehly a dlaždice.

Prvé výplody civilizácie – kov a sklo – by sa v zdravom interiéri mali vyskytovať v obmedzenom množstve. Pokiaľ to bude možné, nahraďte predovšetkým betón, plasty a ďalšie syntetické zmesi prírodnými materiálmi. Zvlášť pozor na materiály obsahujúce fenol (spôsobuje bolesti hlavy, alergie a znižuje imunitu) a formaldehyd (negatívne ovplyvňuje reprodukčný, dýchací a centrálny nervový systém).

Jednoduché tipy pre zdravý domov, fotka

 

2. Prítomnosť rastlín vás nabije energiou

Rastliny v kvetináči nemajú iba okrasnú funkciu. Mnohé z nich môžu v interiéroch pôsobiť liečivo. Predovšetkým bylinky oplývajú liečivými vlastnosťami, ich pozitívne pôsobenie pocítite každý deň. Napríklad bazalka a kardamom majú dezinfekčné účinky, zatiaľ čo napríklad levanduľa a pelargónia ukľudňujú nervový systém, zmierňujú bolesti hlavy a normalizujú krvný obeh. Nielen bylinky, ale všetky živé rastliny a kvetiny majú schopnosť neutralizovať negatívny dopad syntetických materiálov na naše zdravie a čistia vzduch od toxínov a nečistôt. Preto ich umiestnite do všetkých miestností interiéru, spálňu nevynímajúc.

Jednoduché tipy pre zdravý domov, fotka

 

3. Dajte prednosť doplnkom ručnej výroby

Vrátiť sa k zdravšiemu životnému štýlu znamená vrátiť sa do dôb našich babičiek. Už si ani neuvedomujeme všade prítomné umelé materiály v našich interiéroch. Prútené koše, páperové vankúše a prikrývky a dedinské tkaniny (ľan, bavlna, juta) do našich príbytkov vnesú teplo, pohodlie a kľud. Jedinými „darmi“ prírody, ktorým sa pri zariaďovaní interiéru radšej vyvarujte, sú lovecké trofeje: parožie, kože a vypchaté mŕtve zvieratá vám ani v najmenšom nedodajú pozitívnu energiu.

Jednoduché tipy pre zdravý domov, fotka

 

Pri vytváraní láskavého, radostného a zdravého bývania sa nechajte inšpirovať prírodou a načerpajte jej silu a energiuDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Jednoduché tipy pre zdravý domov zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »