PODLAHA AKO RADIÁTOR

24.7.2007 | Jan Smidak | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Jedna z možností, ako docieliť tepelnú pohodu objektu je podlahové kúrenie. Odborníci definujú tento typ kúrenia ako nízkoteplotný sálavý systém. Na rozdiel od klasických radiátorov využíva podlahové kúrenie nižšie teploty a veľkú plochu s akumulačnou schopnosťou, z ktorej sála teplo do okolia.

PODLAHA AKO RADIÁTOR  - foto, Hyperbyvanie.sk
Teplota podlahy by nemala prekročiť 29 °C a teplota v trubkách 50 °C, pričom v radiátoroch sa používa voda teplá až 90 °C. Človeku je na teplej podlahe v chladnejšej miestosti príjemne, pretože ľudská látková výmena je exoterným procesom, pri ktorom vzniká teplo. Rôzne oblasti nášho tela pritom majú rôzne vysoký prevod tepla a vyžadujú zodpovedajúce temperované zóny. Keď  je napríklad oblasť hlavy s vyšším prevodom tepla teplejšia ako oblasť nôh s menším prevodom tepla, budú obmedzené naše schopnosti predávať teplo a ovzdušie v miestosti sa bude zdať ako nepríjemné (zlá tepelná pohoda).

Pre vaše nohy teplo od podlahy


Sálavé teplo vás zohrieva, aj keď teplota vzduchu v miestnosti nedosiahla ani 18°C. Na dlažbe s teplotou 29°C neucítite na bosých nohách nič, nebude sa vám zdať studená, pretože neodvádza teplo z povrchu vášho tela, ale ani teplá, pretože nie je teplejšia ako vaše nohy. Vtedy je podlahové kúrenie nastavené správne a vy neucítite na nohách nepríjemný chlad, ani vás nebudú obcházať mdloby z pocitu, že stojíte na platni.

 

Chladná hlava a nohy v teple


Veľká plocha vyžarovania podlahy zaisťuje prirodzené a mimoriadne rovnomerné šírenie tepla. Priestory vykurované podlahovým kúrením dosiahnu všeobecne pri rovnakej teplote sálania rovnakú tepelnú pohodu, ako malé vysoko zahriate vykurovacie plochy so značne väčšou teplotou vyžarovania. Preto sa dá pri rovnakom pocite príjemného tepla obyčajne znížiť pri podlahovom kúrení vzduch až o 2°C oproti bežným statickým vykurovaným plochám.

PODLAHA AKO RADIÁTOR  - foto, Hyperbyvanie.sk

Dobré vlastnosti


V miestnosti s podlahovým kúrením budete oveľa menej vystavení rozvírenému prachu a nepocítite ani nepríjemné účinky suchého vzduchu, tieto problémy sú typické pre často prekurované byty s klasickým ústredným kúrením. Teplo sálajúce z podlahy tiež vysušuje steny už nízko nad podlahou, je veľmi vhodné do prízemných a suterénnych miestností ako aj do miestností vlhkých, napríklad do kúpeľne. Vysúšaním a rovnomerným prehrievaním miestností sa dá zabrániť vzniku plesní. 

PODLAHA AKO RADIÁTOR  - foto, Hyperbyvanie.sk


Studený vzduch má nižšiu schopnosť absorbovať vodné pary, a preto ochladzovaním vzduchu jeho relatívna vlhkosť narastá. Naopak pokiaľ v zime studený vzduch zvonku v miestnosti ohrejete, zníži sa jeho relatívna vlhkosť – a čím viac ho ohrejete, tým bude suchší. S vyššou teplotou okrem iného tiež súvisí väčšia únava a nižšia schopnosť sústrediť sa.text: Miroslav Kubát

foto: archiv Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 21

Diskusia

Článok PODLAHA AKO RADIÁTOR zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »