Drevené podlahy

26.7.2009 | Jan Smidak | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Z prírodných materiálov je snáď najobľúbenejší. Často však nad ním vďaka cene víťazia laminátové podlahy, čo je škoda. Prírodné drevo má totiž vynikajúce vlastnosti, ktoré oceníte aj po mnohých rokoch.

Drevené podlahy - foto, Hyperbyvanie.sk

Drevo je živé

Aj tu je dobré obrátiť sa na odborníkov. Napriek množstvu a veľmi vernej imitácii dreva, majú drevené podlahy stále svojich priaznivcov. Každý, kto uvažuje o drevenej podlahe, by nemal zabúdať na to, že drevo je stále "živý" materiál. Reaguje na vlhkosť a teplotu a v závislosti na tvrdosti dreva je pomerne náchlyné na mechanické poškodenie. Drevo sa dá ale ľahko opraviť - stačí poškodené miesto prebrúsiť, znova ošetriť novým náterom a oprava je hotová.

Položenie dreva


Ideálne podmienky pre položenie a používanie drevenej podlahy sú asi 40-60%-ná vlhkosť vzduchu a teplota okolo 20 stupňov. Tieto faktory príliš neprajú kuchyniam, kde sú zmienené hodnoty častokrát prekračované. Pri nízkej vlhkosti vzduchu sa drevo neprimerane vysušuje a tvoria sa pary, naopak pri vyšších hodnotách vlhkosti drevené parkety, alebo fošne bobtnajú a podlaha sa deformuje.

Ošetrenie podlahy

Základná voľba je medzi lakom a olejom. Olej drevo impregnuje, povrch zostáva prirodzený a podlaha môže vďaka otvoreným pórom dýchať. Také ošetrenie dostatočne ochráni podlahu proti zašpineniu a pôsobeniu vody. Raz za rok ale musíte pamätať na novú vrstvu ošetrujúceho oleja.

Možnosť lakovania

Povrchová úprava lakom ponúka vysokú odolnosť a oveľa nižšie nároky na údržbu. Lak vytvorí ochrannú vrstvu, póry sa celkom uzatvoria a podlaha sa celkovo lepšie udržiava. Drevo sa ale horšie vyrovánáva s teplotnými a vlhkostnými rozdielmi.

A čo korok?

Populárnym prírodným materiálom je určite korok. Je však potrebné povedať, že príliš často ho v našich domácnostiach nevidieť. Pritom jeho vlastnosti sú vynikajúce. Korková podlaha je mäkká a teplá, zároveň ľahko odpruží časté "pochodovanie" sem a tam a tiež výborne izoluje hluk.

(red)

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 26

Diskusia

Článok Drevené podlahy zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »