Drevené podlahy

26.7.2009 | Jan Smidak | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Z prírodných materiálov je snáď najobľúbenejší. Často však nad ním vďaka cene víťazia laminátové podlahy, čo je škoda. Prírodné drevo má totiž vynikajúce vlastnosti, ktoré oceníte aj po mnohých rokoch.

Drevené podlahy - foto, Hyperbyvanie.sk

Drevo je živé

Aj tu je dobré obrátiť sa na odborníkov. Napriek množstvu a veľmi vernej imitácii dreva, majú drevené podlahy stále svojich priaznivcov. Každý, kto uvažuje o drevenej podlahe, by nemal zabúdať na to, že drevo je stále "živý" materiál. Reaguje na vlhkosť a teplotu a v závislosti na tvrdosti dreva je pomerne náchlyné na mechanické poškodenie. Drevo sa dá ale ľahko opraviť - stačí poškodené miesto prebrúsiť, znova ošetriť novým náterom a oprava je hotová.

Položenie dreva


Ideálne podmienky pre položenie a používanie drevenej podlahy sú asi 40-60%-ná vlhkosť vzduchu a teplota okolo 20 stupňov. Tieto faktory príliš neprajú kuchyniam, kde sú zmienené hodnoty častokrát prekračované. Pri nízkej vlhkosti vzduchu sa drevo neprimerane vysušuje a tvoria sa pary, naopak pri vyšších hodnotách vlhkosti drevené parkety, alebo fošne bobtnajú a podlaha sa deformuje.

Ošetrenie podlahy

Základná voľba je medzi lakom a olejom. Olej drevo impregnuje, povrch zostáva prirodzený a podlaha môže vďaka otvoreným pórom dýchať. Také ošetrenie dostatočne ochráni podlahu proti zašpineniu a pôsobeniu vody. Raz za rok ale musíte pamätať na novú vrstvu ošetrujúceho oleja.

Možnosť lakovania

Povrchová úprava lakom ponúka vysokú odolnosť a oveľa nižšie nároky na údržbu. Lak vytvorí ochrannú vrstvu, póry sa celkom uzatvoria a podlaha sa celkovo lepšie udržiava. Drevo sa ale horšie vyrovánáva s teplotnými a vlhkostnými rozdielmi.

A čo korok?

Populárnym prírodným materiálom je určite korok. Je však potrebné povedať, že príliš často ho v našich domácnostiach nevidieť. Pritom jeho vlastnosti sú vynikajúce. Korková podlaha je mäkká a teplá, zároveň ľahko odpruží časté "pochodovanie" sem a tam a tiež výborne izoluje hluk.

(red)

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 26

Diskusia

Článok Drevené podlahy zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 202 príspevkov

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Wedding Party Dresses, Bridesmaid Dresses: wedding gowns online best wedding...

Ďalšie príspevky »