Slnko ako zdroj energie

23.8.2007 | Martin Matoušek | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

So slnečnými kolektormi sa tak často v našich podmienkach nestretávame, ale napriek tomu si pomaly, ale iste začínajú s klesajúcou cenou získavať svojich priaznivcov.

Slnko ako zdroj energie - foto, Hyperbyvanie.sk
Z vákuového kolektora sa dá očakávať zisk okolo 800 – 1200 kWh ročne. Investícia sa v prípade inštalácie malého solárneho zariadenia na podporu vykurovania a najmä na podporu teplej úžitkovej vody sa bude pohybovať okolo 100 tisíc korún. Je vhodné posúdiť výšku prevádzkových nákladov, je to síce veľa, ale ďalších 20 až 40 rokov sa dá počítať s bezplatnou dodávkou tepla. V Rakúsku je každý ôsmy rodinný dom vybavený solárnym systémom a plocha slnečných kolektorov tam presahuje 2 milióny štvorcových metrov.

Aké sú typy kolektorov


Základnou stavebnou jednotkou kolektora je plochá prietočná doska, ktorá sa nazýva absorbér. Bez zasklenia a najčastejšie z umelej hmoty sa používa pre priamy letný ohrev bazénovej vody. Zasklením kovového absorbéru vznikne plochý slnečný kolektor. Využíva skleníkový efekt a má vyššiu účinnosť ako absorbér umelohmotný. Čierna farba nanesená na absorbér galvanickým pokovením vytvára spektrálne selektívnu vrstvu, a kolektor s touto vrstvou má ešte vyššiu účinnosť. Kryt kolektora sa skladá z tabule solárneho skla, ktorého nízky obsah železa znižuje straty spôsobené odrazom. Toto 3,2 mm silné solárne sklo je mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom. Solárna sklenená tabuľa a rám kolektora sú trvale spojené nekonečným tesnením, dažďová voda, ani voda z topiaceho sa snehu sa teda nemôžu dostať do vnútornej časti kolektora.

Šikovná trubica


Existujú aj trubicové kolektory. Tie majú absorbér (mávajú tiež selektívnu vrstvu ) zatavený vo vákuovej trubici. Môžu byť prietočné alebo s tepelnou trubicou. Vákuum im veľmi dobre znižuje straty tepla a pomáha dosahovať najvyššiu účinnosť. Zaisťuje nezávislosť kolektora na okolie, napríklad teplota, vietor. Kolektor preto pracuje celoročne aj za podmienok, kedy bežný plochý kolektor už nepracuje. Trubice sú odolné proti krupobitiu. Vplyvom valcového tvaru trubíc je optimálna orientácia absorbéra k slnku v priebehu celého dňa.

Ploché vs. trubicové


Určitý typ plochých kolektorov môže byť tiež vákuový. Výrobcovia plochých kolektorov trubicovým vyčítajú, že sú ale veľmi „deravé“ a preto s nimi na jednotku plochy, ktorú zaberajú na streche, či na fasáde, nejde získat v zariadeniach na ohrev pitnej vody vyššie ročné výnosy tepla ako s plochým hi-tech kolektorom. Výrobcovia trubicových systémov zasa kontrujú, že trubice na rozdiel od plochých kolektorov sú pri poškodení ľahko vymeniteľné bez odstavenia a vypúšťania systému. Pri dlhšej neprítomnosti v dome môže majiteľ tento solárny systém odstaviť jednoduchou demontážou trubíc a ich následným uskladnením. Trubicové kolektory sa dajú tiež umiestiť zvisle pozdĺž fasády. V koncentračných kolektoroch čelná (lineárne Fresnelove šošvky) alebo odrazová plocha (duté zrkadlo) koncentruje žiarenie na menšiu absorpčnú plochu. Dosiahnu sa ešte vyššie teploty a vyššia účinnosť ako u plochých kolektorov, ale ako jediné sa doplňujú buď pohyblivým pásom absorbéru alebo zariadením pre natáčanie za Slnkom. Koncentrujíce kolektory ale majú tú nevýhodu, že hustotu toku rozptýleného žiarenia nevedia zvýšiť vôbec, alebo len málo a že mimo slnečné počasie sú ich zisky zanedbateľné.

Slnko ako zdroj energie - foto, Hyperbyvanie.sk

Samotiaž a pivnica


Môžete si obstarať solárny systém s čerpadlom alebo samoťažný. Tieto zariadenia sú prevádzkované samoťažne, teda bez obehového čerpadla. Voda ohriata v kolektore stúpa hore, chladnejšia voda zo zásobníka tečie dole (princíp termosifónu). Ohrievanie zásobníka trvá tak dlho, pokiaľ je absorbér teplejší ako zásobník. Vztlakové sily sú pomerne slabé a trubky preto musia byť dostatočne dimenzované. Potrubie by tiež malo byť čo najkratšie a pokiaľ možno bez oblúkov, aby kládlo prúdenie čo najmenší odpor. Najjednoduchšie z týchto solárnych zariadení na princípe termosifónu sú v prevádzke v krajinách severnej Afriky a južnej Európy. Bývajú väčšinou inštalované na plochých strechách. V našich klimatických podmienkach sa používajú takmer výhradne dvojokruhové systémy s núteným obehom, kde cirkulácia v kolektorovom okruhu je dosahovaná obehovým čerpadlom. Pri jeho použití, teda keď budete mať systém s takzvaným núteným obehom teplovodnej látky, budete mať síce vyššie investičné náklady, ale za to aj vyšší energetický zisk. Gravitačný systém je síce lacnejší, ale energeticky z neho získate len o 30 percent nižší výkon. Tento systém sa vyznačuje priestorovým oddelením kolektora a zásobníka, pretože kolektory sú väčšinou inštalované na strechu a zásobník je umiestnený do pivnice.

Zhrnutie:


1. Pokiaľ vám to finančná situácia dovolí, inštalujte si do svojho domčeka solárny systém.
2. Vyberajte z kvalitných komponentov, prípadné opravy nekvalitních častí systému vás vždy vyjdú drahšie, ako počiatočná investícia.
3. Doporučujeme, aby ste sa rozhodli pre vákuové kolektory s núteným okruhom, teda čerpadlom.
4. Účinnosť solárneho zariadenia je závislá na dobrej polohe. Investujte čas a peníze do toho, aby ste ju našli.
5. Nenechajte sa obalamútiť predajcami, montáž zadajte firme a trvajte na tlakovej skúške.
6. Nespúšťajte vaše solárne zariadenie, pokiaľ nemáte inštalovanú riadiacu jednotku.


text: Martin Matoušek

foto: archiv autora

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 30

Diskusia

Článok Slnko ako zdroj energie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »