Dom 21. storočia – umelá inteligencia

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Elektroinštalácia je nedeliteľnou súčasťou každého domu. Je investíciou, ktorá má rovnako ako dom slúžiť dlhé roky. Keď si na ňu zvykneme, tak ju vnímame ako samozrejmosť. Dom za nás rozsvieti svetlá, zapne televízor, uvarí pokrm. Že neveríte? Technické možnosti sú tu!

Dom 21. storočia – umelá inteligencia - foto, Hyperbyvanie.sk
Filmy žánru sci-fi z minulého storočia sa v súčasnej dobe stávajú bežnou realitou. Centrálny počítač za vás zvolí správnu spotrebu energie, otvorí okná, zapne televíziu. A diaľkové ovládače? Tie za pár rokov zmiznú celkom.

Túžba ovládať a vylepšovat svoje bývanie je človeku vlastná od doby, kedy vyliezol z pravekej jaskyne. V modernej dobe vybavujeme svoje domy zložitejšími a zložitejšími technologickými zariadeniami.

Jedno centrum namiesto desiatok ovládačov

Napríklad zabezpečovacie čidlá a ústredne, termostaty vyhrievacích jednotiek či audio-vizuálna aparatúra. Spolu s nimi sa v domácnosti kopí množstvo rôznych ovládačov a užívateľ je zahltený kvantom rôznorodých informácií. Systém Inteligentného domu toto odbúrava a zvádza všetko do jedného centra, z ktorého môžete nastavovať fungovanie všetkých technologických procesov v budove, počínajúc vykurovaním alebo klimatizáciou a osvetlením a bezpečnostným systémom končiac. Aby sme to mohli docieliť, musíme v dome aplikovať niekoľko typov koncových ovládacích prvkov systému, od samostatne stojacich a prenosných až po zabudované dotykové panely s LDC monitorom.

Mozok v stene

Inteligencia domu je nenápadne ukrytá v stenách, čidlách a ovládačoch jednotného designu. Dotykom prsta je možné otvoriť vnútorný vchod do garáže, vytiahnuť žaluzie v celom dome, prípadne skontrolovať, ako funguje klimatizácia a kúrenie. Rovnaké dotykové displeje sú rozmiestnené po rôznych častiach domu, sú vzájomne prepojené a umožňujú dávať tie isté povely odkiaľkoľvek. Keď zabudnete napríklad zhasnúť svetlo na poschodí, nemusíte sa vracať. Stačí stlačiť tlačítko na displeji pri vchodových dverách.

Dom 21. storočia – umelá inteligencia - foto, Hyperbyvanie.sk

Pán energie


Inteligentný dom vie sám rozhodnúť, ktorá energia je momentálne najlacnejšia a tú použiť. Riadiaci systém je navrhnutý tak, aby minimalizoval spotrebu energie efektívnym využitím alternatívnych zdrojov (solárne kolektory, tepelné čerpadlo) v optimálnej kombinácii s tradičnými zdrojmi (kotle). Tým, že sa automaticky reguluje teplota, zabraňuje překurovaniu miestností alebo vykurovaniu nepoužívaných priestorov. „Keď sú niekde otvorené okná, dôjde k zatvoreniu ventilov vykurovacích telies. Podobne ako vykurovanie sa reguluje aj klimatizácia. Systém je riadený počítačom a dá sa ho ovládať aj na diaľku cez internet alebo mobilný telefón.Text: Vladimír Iliev

Foto: Bticino, Siemens, archív autora


Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 12

Diskusia

Článok Dom 21. storočia – umelá inteligencia zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 200 príspevkov

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Wedding Party Dresses, Bridesmaid Dresses: wedding gowns online best wedding...

Ďalšie príspevky »