Inteligentný dom - svetlá

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Dom za nás rozsvieti svetlá, zapne televízor, uvarí pokrm. Že neveríte? Technické možnosti sú tu! Budúcnosť, ktorú sme poznali len zo scenárov hollywoodskych tvorcov, sa aj pre nás stala realitou. A za pár rokov to už bude samozrejmosť. Vstúpite do miestnosti, ktorá sa sama rozsvieti, budete prechádzať chodbou, kde sa už nebudete musieť potkýnať, váš dom bude pre vás oveľa bezpečnejší.

Inteligentný dom - svetlá - foto, Hyperbyvanie.sk

Svetelná pohoda

Stará známa elektroinštalácia nám vo svojej základnej verzii dovoľuje ovládať svetlo v dome pomocou vypínačov. Čo ale, keď si želáte doma vytvoriť intímnu atmosféru, nechať odpočinúť unavený zrak? To je možné len pomocou elektronických stmievačov, ktoré umožňujú regulovať jas pripojených svietidiel. Napríklad takzvané krátkocestné stmievače, ktoré vyzerajú ako klasické vypínače. Reagujú tak, že krátkym dotykom sa svetlo rozsvieti alebo zhasína a dlhším dotykom sa nastavuje vyššia alebo nižšia úroveň jasu. Krátkocestné stmievače majú aj pamäť naposledy nastaveného jasu. Pokiaľ vám nevyhovuje, dlhším stlačením nastavíte novú intenzitu jasu.

Už sa nepotknem

Možne ste už zažili to hrôzyplné putovanie v úplnej tme, kedy ste si na ceste k vypínaču narazili nos do polootvorených dverí. Inteligentný dom vám tieto traumy ušetrí. Má pre vás automatické spínače, ktoré sa zapnú automaticky, hneď, ako vás zaregistrujú. Tak isto sa nemusíte obťažovať so zhasínaním. Prístroj zhasne za vás, a dokonca si môžete nastaviť, či sa má dané svietidlo zapínať za šera alebo aj za denného svetla. Automatické snímače môžu mať aj dva výstupy. Prvý zapne v dôsledku registrácie pohybu svetelný zdroj, druhý zapne s opozdením dodatočný zdroj napríklad ventilátor.

Inteligentný dom - svetlá - foto, Hyperbyvanie.sk

Infračervení strážcovia


Pokiaľ  hovoríme o registrácii pohybu, napadne nás tiež hľadisko ostrahy nášho domu. Infrapasívne snímače môžu mimo náš dom spínať vonkajšie osvetlenie, ale môžu aj strážiť prístupové cesty a monitorovať pohyby okolo múrov. Títo strážcovia sú odolní proti mrazu, vniknutiu vody a majú aj určitú inteligenciu, aby eliminovali nepriaznivé poveternostné javy.Text: Vladimír Iliev

Foto: Bticino, Siemens, archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Inteligentný dom - svetlá zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »