Maľovanie v moderných tónoch

19.7.2007 | Jan Smidak | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 1 |

Farby pôsobia a ovplyvňují naše chovanie a náladu, dokážu nás uvoľniť, ukľudniť alebo naopak, môžu aktivovať, vzrušovať, prebúdzať emócie. Preto je výber typu farby, jej charakteru a odtieňa veľmi dôležitý. Ak si chcete pri výzdobe interiéru užívať a fantazírovať, potom zabudnite na tradičné spôsoby malieb, ako sú vápenné, kremičité, olejové, voskové a ďalšie...

Maľovanie v moderných tónoch - foto, Hyperbyvanie.sk

Na trhu dnes existuje celý rad náterov v úžasne širokej plalete farieb od tej najbledšej, až po naozaj temné odtiene, ktoré sa dajú podľa potreby kombinovať s najrôznejšími druhmi dekoratívnych nástrekov, so štrukturálnymi omietkami, štukami a stierkovaným mramorom a vytvárať dokonalé efekty.

Farebné pokušenie

Pri bielych odtieňoch sledujeme stupeň belosti, vzhľad povrchu (lesklý, matný, saténový) a kryciu schopnosť. Pokiaľ sa ale rozhodnete pre farebnejšie riešenie interiéru a nemáte chuť vyhľadávať farby v dlhých regáloch, stačí zájsť do niektorého zo špecializovaných miešacích centier a nechať si do bielej farby natónovať akýkoľvek farebný odtieň zo širokej palety vzorkovníka. Stačí si len priniesť vzorku požadovanej farby, napríklad vo forme kúska plastu, keramiky alebo papiera. Počítačový softvér vzorku vyhodnotí, na počkanie vytvorí konkrétnu receptúru a namieša farbu.

Krášli aj chráni

Pri vyberaní a kombinovaní vždy pamätajte na to, že steny, tak ako každý iný prvok v interiéri, plnia svoju praktickú a estetickú funkciu - nielen ohraničujú, alebo ináč vymedzujú náš životný priestor, ale sa tiež zásadne podieľajú na vzhľade prostredia, v ktorom žijeme. Zvolené farby steny nielen skrášľujú, ale súčasne ich chránia, zušľachťujú a skvalitňujú. Záleží len na vašom osobnom vkuse, v akom štýle chcete mať interiér zariadený a akú atmosféru tu potrebujete vytvoriť.

Maľovanie v moderných tónoch - foto, Hyperbyvanie.sk

Ako sa vyznať vo farbách

Výrobcovia väčšinu materiálov ponúkajú ako v rade profi, tak v rade hobby, ktoré sa vlastne od seba líšia len veľkosťou balenia. Prácu s hobby výrobkami zvládne veľmi ľahko aj laik, aj keď sa na pohľad zdá, že sa jedná o zložité techniky maľovania. Umožňujú to predovšetkým silikónové nátery, ktoré majú všestranné - univerzálne použitie. Hodia sa na minerálne podklady, ale aj na prekrytie starých silikátových a disperzných náterov. majú dobrú priľnavosť k podkladu, dobrú priepustnosť vodných pár, nešpinia sa a sú dobre umývateľné vodou. Povrch je jemne matný, podobný klasickým vápenným náterom. Podobnými vlastnosťami disponujú aj silikátové nátery, ktoré ale vyžadujú dokonalé odstránenie všetkých zvyškov starých náterov.

Maľovanie v moderných tónoch - foto, Hyperbyvanie.sk

Akryláty

Významnú skupinu tvoria akrylátové nátery, ktoré sa dajú tónovať do širšieho farebného spektra. Majú veľmi dobré krycie schopnosti a sú predovšetkým vhodné k pretieraniu šľachtených omietok, náteru a iných povrchov. Dnešné moderné farby sú ľahko pripravovateľné, rýchloschnúce, paropriepustné, čím napomáhajú vytvoreniu príjemnej mikroklímy v domácom prostredí. Z hľadiska funkčnosti sa preferuje ich ľahká údržba, t.j. omývateľnosť povrchu, vodovzdornosť, odolnosť voči oteru a opotrebeniu.

Maľovanie v moderných tónoch - foto, Hyperbyvanie.sk

Vyberte si farbu, čo vydrží

Prečo vlastne každé tri roky maľovať, výhodnejšie je použiť takú farbu, ktorá nielen niečo vydrží, a naviac umožní znečistenie miesta na stene vyčistiť - napríklad okolo vypínačov, v detskej izbe, kuchyni, na chodbách... V ponuke sú aj typy náterov, ktoré dokážu prekryť sadze, opotrebované lišty, gumové tesnenie a silikónový tmel alebo farby na tzv. problematické steny, napríklad s protiplesňovými účinkami, ktoré sú vhodné do priestorov so zvýšenou vlhkosťou.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 32

Diskusia

micahl: dobrý videonávod ako na...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »