Ekologická energia budúcnosti

3.9.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Fotovoltaika patrí k čistým obnoviteľným zdrojom elektrickej energie, jej využitie len minimálne zaťažuje životné prostredie. Solárne panely navyše nenarušujú krajinu, pri normálnom spracovaní sa môžu stať dokonca aj zaujímavým architektonickým prvkom. Ceny fotovoltaických článkov sa rok od roku znižujú, vďaka novým materiálom a lepším parametrom panelov sa účinnosť premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu zvyšuje.

Ekologická energia budúcnosti - foto, Hyperbyvanie.sk

Ku stavbe slnečných elektrárni sa využívajú predovšetkým strešné plochy domov, kde sú tiež najbezpečnejšie z hľadiska bezpečnosti. Pokiaľ budú panely na streche, nie je nutné ani stavebné povolenie. Ak máte v pláne svoj dom zásobovať vlastnou energiou prostredníctvom fotovoltaiky, vyrobenú elektrinu nielen spotrebovávať, ale napríklad aj predávať, samotné panely k tomu stačiť nebudú: sú však dôležitým základom. Potrebný je rovnako striedač, teda menič jednosmerného prúdu získaného z panelov na bežný striedavý prúd. Striedač sa dá situovať v mieste inštalácie, takže do hlavnej budovy sa už vedie normálny striedavý prúd, vďaka čomu sa eliminujú straty.

 

Zelené bonusy vyhrávajú

Z hľadiska zapojenia sa dajú rozlíšiť tri systémy fotovoltaickej elektrárne: takzvaný ostrovný systém predstavuje variantu výroby energie iba pre lokálnu potrebu v mieste, kde nie je bežná elektrická sieť. Energia sa skladuje v batériách a typickým príkladom využitia sú chaty, karavany a podobne. V prípade pripojenia na sieť samostatnou prípojkou dodáva elektráreň energiu iba do siete. U rodinných domov však patrí k najčastejšie využívaným systém, pri jeho realizácií ide o takzvané zelené bonusy, teda pripojenie pre vlastnú spotrebu energie a predaj prebytku do siete. Solárna elektráreň sa väčšinou pripojí na bežný domovský rozvod, hneď za striedačom sa inštaluje elektromer pre meranie vyrobenej elektriny. Aby bolo možné rozlíšiť prúd dodávaný zo siete a do siete, je treba nahradiť hlavný elektromer takzvaným štvorkvadrantným, o čo sa postará distribučná spoločnosť. Po dôležitých revíziách a úradných formalitách, ktoré dobrý generálny dodávateľ zaistí za vás, alebo s nimi aspoň pomôže, už môžete začať zarábať a každý mesiac od distribučnej spoločnosti inkasovať platby za vyrobenú a dodanú elektrinu.

Ekologická energia budúcnosti - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Konstrukčné prvky a hmotnosť

Dôležité sú rovnako konštrukčné prvky: zaisťujú stabilné a trvanlivé uchytenie fotovoltaických panelov na streche alebo inej ploche. Musí odolávať počasiu a vydržať v bezchybnom stave desiatky rokov, preto ich výber nie je dobre podceniť. Kvalitný dodávateľ by mal nielen používať iba konštrukčné preverené prvky z kvalitných materiálov, ale tiež by mal byť schopný ich poskytnúť pre rôzne typy striech a strešných krytov. U strešných inštalácií je nutný projekt, ktorý rieši ideálne rozvrhnutie hmotnosti, u realizácií fotovoltaickej elektrárni na rovné plochy budete zas potrebovať výpočet odolnosti konštrukčných riešení voči vetru.

Odolnosť panelov

Vlastnosti tvrdého skla fotovoltaických panelov sa často prirovnávajú k charakteristike čelného skla automobilu. Bežné výkyvy počasia ako aj krupobitie by mal prečkať bez problémov, katastrofy rieši poistka, jej cena sa odvíja od veľkosti inštalácie – u malých elektrárňach sa dá obecne počítať s čiastkou okolo 1000 Kč/rok. Pokiaľ ide o zosun snehu, je zo solárnych panelov prudší ako zo strešnej krytiny, ale dochádza k nemu častejšie. V každom prípade nie je od veci zabezpečiť strechu pod panelmi protisnehovými zábranami. V horských oblastiach sa odporúča zohnať "de-ice" blok, ktorý panely zahrieva a udržuje permanentne bez snehu.

Ekologická energia budúcnosti - foto, Hyperbyvanie.sk

Elektráreň a vízia budúcnosti

Fungovanie fotovoltaickéj elektrárne je nastavené tak, aby bolo pre jeho majiteľa finančne výhodné. Štátna garancia výkupných cien energie zaručuje nielen istotu navrátenia investovaných prostriedkov , ale tiež nezanedbateľný zisk. Výkon panelov síce principiálne postupom času mierne klesá, celková životnosť elektrárni je však dlhšia ako 30 rokov, takže bude dodávať elektrický prúd ešte mnoho rokov po vyčerpaní štátnej podpory. Nikto síce nevie, ako sa ceny a podmienky výkupu elektriny budú vyvíjať, avšak investície do zariadenia sa do tej doby rozhodne zaplatia. Navyše pravdepodobne budú v tej dobe na elektrinu jazdiť aj automobily. Zrejme dôjde aj k pokroku v skladovacích technológiách, ktoré umožnia prebytky energie lacno ukladať napríklad v podobe vodíka, alebo stlačeného vzduchu a využívať ich aj po západe slnka. Budúce inteligentné rozvodné elektrické siete umožnia vďaka prepojeniu s internetom predávať prebytky energie napríklad susedovi od naproti a podobne. Aj keby vtedy štát po 20 rokoch garancie prestal fotovoltaiku úplne podporovať, domáca elektráreň tohto typu by mala mať stále množstvo rentabilných možností využitia.

Text: Pavel Kotrč, Foto: Bramac, ECČB, Mountfield

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 6

Diskusia

Článok Ekologická energia budúcnosti zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »