Malý formát s veľkým efektom

5.2.2010 | PhDr. Alena Müllerová | Inšpirácia pre bývanie | Komentárov 0 |

Obklad z miniatúrnych kociek dokáže priestoru dodať eleganciu a luxus, skrátka povzniesť ho na vyššiu úroveň. Mozaike v tom pomáha nielen široká škála farieb, ale aj formátov. Kameň, keramika sklo aj kov dokážu vzbudiť obdiv k akejkoľvek kúpeľni, v ktorej budú použité.

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk

Nejde len o riešenie celých plôch, ale aj o detaily, ktoré vďaka precíznosti tvorcov môžu vyzerať rovnako ako obrazy či koberce. Drobučké, väčšie aj rôznorodé komponenty sú ideálne pre zaujímavý dizajn zaoblených a typicky tvarovaných plôch. Prax so skladaním mozaík má ľudstvo na svojom konte dosť dlhú na to, aby mohla byť vypracovaná k súčasnej dokonalosti. S tvorením ornamentov a obrazcov z čriepkov a kamienkov sa človek stretáva už tisícky rokov a tie najkrajšie môžeme dodnes vidieť na starovekých pamiatkach. Vďaka moderným technológiám sa toto umenie môže uplatňovať aj v súdobých interiéroch, predovšetkým kúpeľňových. Dodá im čaro jedinečnosti, navyše toto tradičné remeslo dokáže zušľachtiť akýkoľvek podklad, od podlahy až k stropu. K najdostupnejším patria priemyselne vyrábané komponenty, najmä keramické, avšak na trhu sa môžeme stretnúť aj s mozaikou, pri ktorej výrobe bolo použité puncované zlato alebo striebro.

Žiadna nuda

Aj keď k najčastejšie využívaným patria tradičné štvorčeky v rôznych veľkostiach, výnimkou nie sú ani obdĺžničky, kolieska alebo iné tvary, ako oválky, hexagóny a kosoštvorce, mušle či lístky, vrátane nepravidelných úlomkov a čriepkov, z ktorých sa mozaika zostavovala v minulosti. Pre všetky platí, že čím menší formát, tým ľahšie aplikácie na zaoblené a všeobecne neštandardné povrchy.

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Avšak nielen mikromozaiky z prvkov o veľkosti 1 x 1 cm sú v kurze, aj keď určite patria k najbežnejším, mozaiku možno zložiť i z komponentov o hrane až 10 x 10 cm. Najmenšie formáty sa často lepia na podkladovú sieťku, vďaka ktorej je aplikácia mozaiky jednoduchšia, niektorí výrobcovia zasa používajú papier nalepený na lícnu stranu obkladu. Originálne motívy môžu vznikať z mnohých materiálov, od keramiky cez sklo, kameň a kov až k dreveným prvkom. Široké spektrum majú mozaiky aj čo do tvaru, veľkosti i farieb, variabilitu použitia i výsledný efekt násobí množstvo povrchových variácií. Mozaika vo forme doplnku skvele ladí aj v kombinácii s veľkými obkladmi, napríklad v podobe dekoratívnej listely alebo ako detail vsadený do väčšieho formátu.

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Farebné zmesi sú populárne 

Tón v tóne alebo kombinácie obmedzeného počtu farieb, to sú mixy, s ktorými dizajnéri pracujú najčastejšie. Ak prvky mieša počítač, striedajú sa farby náhodne, čo niekedy vedie k vzniku "ostrovčekového efektu". Najnáročnejší je takzvaný osobný mix, ktorý rešpektuje individuálne nároky a požiadavky. Ide teda o kompozíciu zostavenú na objednávku. Ešte väčšou zárukou originality je ručne vyrábaná mozaika, ktorej výsledkom je de facto umelecké dielo. Na výslnie sa v poslednej dobe dostáva odolná a tvárna mozaika sklenená, ktorej technologické možnosti dovoľujú varianty napríklad, založené na priestorovom (3D) efekte, ktorý vyniká kombináciou matných a metalických farieb. Na špici sa držia metalické záblesky všeobecne, hlavne pokiaľ ide o odtiene platiny, bieleho a žltého zlata, striebra, žíhané alebo perleťové ...

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Zaujímavý efekt možno dosiahnuť pri výrobe napríklad pridaním zmesi medeného prachu a niektorých nerastov. Na trhu sú mozaiky s rôzne upraveným povrchom: hladké, štruktúrované, krupičkové, v pretlači, lužnej úprave, s ostrými, zaoblenými i nepravidelnými okrajmi. Určitou novinkou na trhu je mozaika drevená, čo možno, z mnohých typov drevín a v adekvátnej úprave, použiť samozrejme aj do tak náročných priestorov, ako sú kúpeľne.

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Tkaná aj viazaná

Efekt mozaikového obkladu aj dlažby vychádza nielen z farebnosti, použitého materiálu a tvaru komponentov, ale aj zo spôsobu ich kladenia. Najjednoduchšia je mozaika zo štvorčekov a obdĺžničky, ktoré sa kladú vedľa seba do radov, vertikálne i horizontálne. Možno ich však zostavovať aj štýlom nazývaným "na väzbu", ktorého výsledným efektom je vzhľad klasickej tehlovej steny. Na trhu je však možné sa stretnúť aj s mozaikou pripomínajúcou textilnú osnovu, ktorej dizajnovým ťažiskom je spletanie pásikov. Ďalším typom je inšpirácia pokládky v štýle parkiet (napríklad "rybná"), ktorá sa osvedčila ako hybný prvok rozľahlejších rovnakých plôch. Mozaiky sa však objavujú ako dekorácia aj u podlahových sérii, buď ako štiepané, alebo rezané vodným lúčom.

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk

Práca pre profíkov

Podlepenie mozaiky uľahčuje vďaka veľkosti získaného formátu prácu a umožňuje vytvorenie presnej štruktúry škár, navyše na delenie a získanie menších kúskov postačí nôž alebo nožnice, odborníci však odporúčajú zveriť aplikáciu profesionálom. Pre lepenie mozaík sú ideálne špeciálne lepidlá s predĺženou dobou otvoreného času a jemným zrnom (sú vhodné aj vďaka obsahu bieleho cementu), ktoré v drobnej mozaike neskreslia odtieň používanej škárovacej hmoty. Vzhľadom na množstvo druhov mozaík na trhu je vždy dobré poradiť sa, aj použitie správnej stavebnej chémie je záležitosť pre odborníka. Osobitnú pozornosť si vyžaduje obkladanie rohov a zaoblených hrán, malé prvky mozaiky totiž nerovnosti nielen ľahko kopírujú, ale tiež ich môžu nepríjemne zvýrazniť. Na trvanlivosti lepeného spoja sa podieľa aj škárovanie, v kúpeľniach je nutné použiť hmoty so zvýšenou odpudivosťou vody. Pozor, výrazná farba škár môže úplne zmeniť charakter celej mozaiky, preto sa odporúča neutrálna biela, béžová alebo šedá škárovacia hmota. Pri plánovaní potrebného množstva škárovacej hmoty je potrebné počítať s množstvom (cca 1 kg / m ²) minimálne raz väčším, ako pre obklady klasických veľkostí.

 

Malý formát s veľkým efektom - foto, Hyperbyvanie.sk

Text: Alena Müllerová

Foto: Rako, KPP, Siko koupelny, Porcelanosa Grupo, A-Keramika

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 15

Diskusia

Článok Malý formát s veľkým efektom zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »