Svetlo vo veľkých kanceláriách

4.11.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kancelárie | Komentárov 0 |

Ak osvetľujete veľkú kanceláriu, v ktorej pracuje viac ľudí, musíme mať na pamäti pracovné plochy a novo aj pracovné zóny.

Veľkoplošná kancelária


Vo všeobecnosti sa návrh osvetlenia tohto priestoru musí vysporiadať s priestorovými hĺbkami a rozdielne dlhými plochami stien a okien. Potom nastupuje požiadavka na funkčnosť tohto priestoru, sú tu možné otvorené alebo oddelené pracovné zóny, usporiadanie pracovísk pre jednotlivcov, zóny pre rokovania, komunikáciu a návštevy. To všetko je potrebné do osvetlenia zahrnúť, pretože to dodáva veľké miestnosti štruktúry a tá sa potom zdá byť prehľadnejšia. Ďalej je potrebné vziať do úvahy, že vo veľkej miestnosti prevažuje práca s obrazovkou a z nej odvodené činnosti.

Prevláda umelé svetlo


Kancelárie s veľkými priestormi sú preto odkázané predovšetkým na umelé svetlo. Prevažne sa osvetľujú veľkoplošnými osvetľovacími systémami od stropu. Odlišné účinky svetiel by mali vo veľkej miestnosti vytvárať živú a motivujúcu svetelnú krajinu. Príjemné presvetlenie vyplňuje priestor s miestnymi akcentmi, zjednodušuje orientáciu v priestore. Osvetlenie veľkých miestností by malo byť aj najviac flexibilné, aby sa dali striedavo meniť polohy pracovísk bez nutnosti veľkých prestavieb. Cieľom návrhu osvetlenia je optimálne a ergonomicky neškodné osvetlenie každého jednotlivého pracoviska. Rozhodujúce je vyvarovať sa presvieteniu a únave - predovšetkým pri práci s monitorom. Koncepcia aktívneho svetla, ktoré cielene mení osvetlenie v závislosti na čase, môže formovať atmosféru miestnosti živšie, aktívnejšie a predchádzať predčasnej únave.

Kancelárie pre skupiny a tímy


Menšie organizačné jednotky pracujú v kanceláriách pre skupinu, zmenšenej variante veľkoplošnej kancelárie. Činnosti vyžadujúce spravidla prácu jednotlivca potrebujú stredne veľké miestnosti pre až 15 pracovísk. Zariaďovanie nábytkom sa orientuje na špecifické pracovné úlohy a optimálne využitie plochy. Zvyčajné vybavené tímové kancelárie sú spravidla členené tak, aby smer pohľadu na pracoviskách prebiehal paralelne s okennou stenou. Denné svetlo dopadá stále zo strany. Základné osvetlenie v tímovej kancelárii sa orientuje ako v kancelárii s bunkami predovšetkým so zreteľom na smer vplyvu denného svetla, na umiestnenie pracovísk v miestnosti a ich špecifickú potrebu svetla. Osvetlenie kancelárie má byť smerované súbežne s dopadajúcim denným svetlom. Toto usporiadanie sa odporúča hlavne u priamych osvetleniach so smerovaným svetlom, pretože sa tak dá denné svetlo správne použiť pri súčasnej možnosti ľubovoľného nastavenia umelého osvetlenia aj pre prácu s obrazovkou. Zvlášť pozitívny účinok v týchto miestnostiach môžu mať svietidlá s kombinovanou priamo-nepriamou charakteristikou. Tímová kancelária je viac orientovaná na spoluprácu. Usporiadanie pracovísk v priestore je flexibilný a neprestáva dbať na striedavé organizačné a zosilnené komunikatívne požiadavky. Osvetlenie je väčšinou orientované a musí sa preto prispôsobiť striedavému dopadu svetla. Svetelná atmosféra by mala byť homogénna, aby sa vyhlo stiesneným pocitom. Toho je možné dosiahnuť špeciálnymi svietidlami downlight a svetelnými systémami, ktoré umožňujú priamo-nepriame osvetlenie.

Kombinovaná kancelária


Osobitnou formou tímovej kancelárie je kombinovaná kancelária. Skladá sa z niekoľkých miestností pre jednotlivca, ktoré sú usporiadané okolo spoločného centra. Kombinovaná kancelária sa hodí pre malé pracovné skupiny, pričom môžu byť zamestnanci umiestnení v oddelených miestnostiach pre jednotlivca alebo pre dvoch. Centrálne položená spoločenská zóna slúži ako spoločný priestor pre komunikáciu. Vybavenie je upravené podľa okamžitých potrieb. Pre osvetlenie platia rovnaké podmienky ako pri kancelárií pre jednotlivcov a tímy. Keďže sú jednotlivé kancelárske priestory väčšinou na vonkajšej strane budovy, vyplýva množstvo variantov osvetlenia, ktoré by mali doplniť predovšetkým denné svetlo. Intenzitu a svetelnú atmosféru je potrebné prispôsobiť funkčným a priestorovým potrebám. Rovnaké základné osvetlenie by malo rešpektovať veľkosť priestoru a vykonávané práce v intenzite osvetlenia, jasových pomerov a farbe svetla. U flexibilného využitia priestoru sa musí celá svetelná sústava rozmiestniť tak, aby priestor bolo možné rýchlo bez väčších výdavkov prestavať. V miestach s nedostatkom denného svetla je možné dosiahnuť pozitívnych účinkov pomocou systému svetelného manažmentu s využitím spomínaného "aktívneho svetla".

Flexibilná kancelária


Osvetlenie flexibilných kancelárií musí byť tiež riešené variabilne, individuálne a pripravené na rýchle zmeny ako ostatné vybavenie. Motivujúca svetelná atmosféra by súčasne mala splniť všetky funkčne a ergonomické požiadavky práce na obrazovke. Ako optimálne riešenie sa javí závesné priamo-nepriame-svietidlo alebo prívodné lištové systémy. Ale tiež sa dajú použiť svietidlá pre jednotlivca. Svetelná atmosféra by sa mala dať meniť podľa potreby. Návrh osvetlenia pre flexibilnú kanceláriu preto predovšetkým určuje, aké požiadavky sú priradené jednotlivým miestnostiam a oblastiam, aby sa dala v prípade prehodnotenia používania vykonať bez dlhého sťahovania požadovaná zmena osvetlenia. Základné osvetlenie by malo podľa funkčné potreby používať neutrálne biele farby svetla. Ale vo flexibilnej kancelárii by sa mal brať ohľad aj na osvetlenie s rozdielnymi intenzitami a JASMI, ktoré je možné použiť podľa nálady. To sa dá účinne vytvoriť pomocou systému "aktívneho svetla" alebo farebne akcentovaného osvetlenia stien, stropov a podláh.


(red) 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Svetlo vo veľkých kanceláriách zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 215 príspevkov

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Ďalšie príspevky »