Veľkoplošné kancelárie - ako si vytvoriť vlastný pracovný priestor

3.11.2009 | Vladimír Iliev | Kancelárie | Komentárov 0 |

V priestorovom usporiadaní českých kancelárií má stále svoje miesto už prekonaný štýl open space alebo ak chcete "všetci v jednej kancelárii". Veľkoplošné kancelárie alebo open space považujú niektorí ľudia za mraveniska bez štipky súkromia.

Iní sa zase rozplývajú nad ich praktickosťou a účelnosťou. Isté ale je, že spracovanie zložitých informácií nie je v prostredí otvorených kancelárií efektívne, vedie k spomaľovaniu práce a častým chybám. V takom prípade slúžia skrine aj na rozdelenie miestnosti na menšie celky. Pritom skriňa je z hľadiska organizácie práce dôležitou zložkou vybavenia kancelárie, väčšinou v nich má užívateľ kancelárie všetky najpotrebnejšie veci, a preto by mali byť v dosiahnuteľnej vzdialenosti, čo veľakrát vo veľkopriestorových kanceláriách nie je zvykom. Individuálne priestory sú vytvorené v spánku, nerušených zónach. Tie sú potom využívané ku koncentrácii, relaxáciu, a pri rozhovoroch vyžadujúcich istú mieru súkromia.

Hlavné zóny open space


Open space možno pomyselne rozdeliť na dve hlavné časti. Základ tvorí priestor pre vlastnú prácu zamestnancov (pracovný stôl, počítač, stoličky a odkladací priestor). Od ostatných častí veľkopriestorovej kancelárie bývajú pracovné miesta oddelené farebnými paravánmi, sklenenou stenou alebo napr. skriňami alebo kvetmi v kvetináčoch. Forma a spôsob rozdelenia priestoru pritom musia rešpektovať nariadenie upravujúce vzdialenosti jednotlivých priestorov. Každý projekt musí zodpovedať hygienickým a technickým parametrom českých, alebo európskych noriem. Druhou nepostrádateľnou súčasťou veľkopriestorových kancelárií je miesto pre rokovania. Môže byť usporiadané ako tradičný priestor typu konferenčnej miestnosti alebo napríklad ako takzvaný klub, teda neformálny priestor pre rokovania a tímovú prácu zamestnancov. Klub býva vybavený menšími stolíkmi, okolo ktorých sú rozmiestnené kreslá, nechýba pripojenie pre laptopy alebo počítače. Na čo sa ale u nás v niektorých open space kanceláriach ešte zabúda, je priestor pre oddych a kreatívnu prácu, a to aj napriek tomu, že už dávno bolo dokázané, že odpočinutý človek podáva v práci oveľa lepší výkon.

Mať svoju bunku


Osobitnou kapitolou sú vstavané skrine. Tie väčšinou slúžia ako úložný priestor pre odevy alebo písomnosti alebo môžu skryť malý kuchynský kút s umývadlom, čo ocenia najmä používatelia malých kancelárií. Prechod medzi pracovnými stolmi a skriňami tvorí drobný nábytok, čo môžu byť napríklad boxy so zásuvkami alebo odkladacie poličky. Dôležité sú aj stavebnicové interiérové priečky. Pomocou nich možno vytvoriť samostatnú, zvukovo izolovanú bunku.

Praktické a reprezentatívne


Tieto kancelárie v kancelárii poskytujú súkromie a kľud pri práci alebo konaní a zároveň možnosť byť stále súčasťou kolektívu. Nejde však len o prvok rýdzo praktický, ale má aj funkciu estetickú. Vďaka svojmu precízne prepracovanému dizajnu sa interiérové priečky podieľajú na vytváraní moderného a reprezentatívneho vzhľadu priestoru. Priečky možno demontovať a premiestniť, preto prispievajú k zníženiu nákladov spojených s úpravou interiéru. Priečky môžu byť buď pevne ukotvené alebo môžu mať formu samostatne stojacich paraván. 

Farby sú velmi dôležité

Podceniť nemožno ani osvetlenie a s ním súvisiacu farebnosť. Farebnosť je veľmi individuálna záležitosť a mala by zodpovedať poslaniu firmy alebo vášmu zameraniu. Mala by skôr inšpirovať a nie viesť rušivým dojmom. Dnešné technologické možnosti svietidiel umožňujú vyhnúť sa nežiaducim účinkom klasických žiariviek a led diód alebo optické vlákna môžu rozohrať farebné riešenie interiéru podmanivým spôsobom. Na osvetlenie pracovnej plochy sa nemá šetriť a vhodne zvolené svietidlo sa môže stať výrazným doplnkom vášho interiéru. 

Farby podľa postavenia


Pre pracovníkov top-managementu a obchodníkov zostávajú na popredných priečkach obľúbenosti decentné farby - čierna, antracitová, melírovaná sivá, eventuálne vínová či jasná červená športových vozov. Stálicou sú tiež studené tóny mora - tmavá kráľovská modrá, temná lesná zeleň, prípadne slivková farba evokujúca výnimočne sviatočnú atmosféru. V sériách pre nekonvenčné a tvorivé profesie nájdeme ostré neriedené farby základnej palety, rovnako ako jemné pastelové tóny marhuľovej, zelenkavej alebo vanilkovo žltej.  

Je z čoho vyberať


Celosvetový vývoj v dizajnovaní kancelárskeho nábytku a podôb kancelárií vôbec, je prevratný. Objavujú sa nové tvary, rôzne v spracovaní jednotlivých častí nábytku, v neposlednom rade sa menia ceny. Dizajnéri sa navzájom pretekajú pri navrhovaní originálnych riešení administratívnych priestorov. Kancelárie dostávajú nové tváre. Tlak trhu je už taký, že si nikto nemôže dovoliť zostať pozadu.

Text: Vladimír Iliev

Foto: Vitra

 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 5

Diskusia

Článok Veľkoplošné kancelárie - ako si vytvoriť vlastný pracovný priestor zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »