Teleworking - alebo záludnosti práce z domova

2.11.2009 | Petr Kubát | Kancelárie | Komentárov 0 |

Splnený sen o pracovnom mieste vo vlastnom byte so sebou často neprináša očakávanú pružnosť a pohodu pri práci. Teleworkeri, teda ľudia, ktorých pracovné miesto je doma, ale napriek tomu pracujú často pod veľkým tlakom, vyplýva z nedávno zverejnenej univerzitnej štúdie.

Domáci pracovníci na seba kladú sami príliš veľké nároky spojené so strachom, aby nesklamali dôveru svojho šéfa. Preto tiež často pracujú dlhšie ako ľudia, ktorí každý deň chodia do kancelárie. Počas výskumu boli záležitosti vždy konzultované s 277 ľuďmi zo 70 firiem, ktorí majú svoje hlavné pracovné miesto doma. Okolo 32 percent opýtaných boli muži, 68 percent ženy. Mužom bolo v priemere 43 rokov, ženy 36. Ženy tiež väčšinou využili na prechod na prácu z domu materskú dovolenku.

Pracujúci z domova

Ženy, ktoré si prácu z domu vybrali, mali v zásade dvojitú motiváciu. Išlo o ženy s úspešnou kariérou, ktoré sa vedome rozhodli pre túto prácu, v súvislosti s rozhodnutím založiť rodinu a starať sa o malé deti. Tie potom vykonávali predovšetkým duševné činnosti za relatívne výhodných pracovných podmienok. Manuálnu prácu si zvolili väčšinou ženy, ktoré nemôžu pracovať štandardne na plný pracovný úväzok a prácou z domova sa snažia riešiť potrebu zárobku.

Práca doma - spotreby energie

 

Išlo o ženy na materskej dovolenke, dlhodobo nezamestnané ženy, ženy v invalidnom a starobnom dôchodku, ženy, ktoré sa starali o osobu blízku, či o cudzinky bez riadneho pracovného povolenia. Obstarávatelia práce boli vo väčšine prípadov zahraničné firmy, ktoré pôsobia v ČR alebo českí podnikatelia, ktorí sprostredkovávajú zákazky pre zahraničných partnerov alebo hotové výrobky exportujú. Zdá sa, že mnohí z nich využívajú situácie, kedy sa pri neformálnom pracovnom vzťahu vyhýbajú akejkoľvek zodpovednosti za osoby, ktoré pre nich pracujú, či už ide o zárobky pod hranicou minimálnej mzdy, nedostatočnou refundáciu nákladov spojených s prácou z domu (elektrina, náklady na odvoz materiálu a dovoz hotových výrobkov), zdravotné riziká, stabilita zárobku.

První úskalí - nedůvěra

Ten, kto sa napoludnie ide prejsť na bicykli, zájde si zaplávať alebo nakúpiť, sa veľmi rýchlo dostane do podozrenia, že v skutočnosti vlastne nemusí pracovať. Preto sa ľudia pracujúci z domova necítia natoľko voľní, aby si svoj pracovný čas usporiadali tak flexibilne, ako by si priali. To však ale odporuje samotnému zmyslu teleworkingu. Aj voľný čas trávený s rodinou či priateľmi rovnako začína až večer okolo 18. hodiny, kedy končí obvyklý pracovný deň. A počas dňa ich zase rušia deti alebo neustále telefonáty, očakávaný pokoj na prácu teda v skutočnosti nie je.

Text: Petr Kubát z materiálů Jobpilot.cz

Foto: archiv autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 6

Diskusia

Článok Teleworking - alebo záludnosti práce z domova zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »