Živý obrazový prenos pre komunikáciu

29.10.2009 | Milan Loucký | Kancelárie | Komentárov 0 |

Predstavte si miestnosť, kde je stôl s mikrofónmi a jedným telefónom. Stôl do polkruhu a dobré osvetlenie. Stôl končí pri stene, na ktorej visia dve alebo tri plazmové obrazovky s uhlopriečkou 65 palcov - aj tie sú čiastočne postavené do polkruhu. Vzdialená miestnosť na obrazovkách vyzerá rovnako, takže v konečnom pohľade to vyzerá, ako by ste sedeli pri ”šišatom“ stole a rečníci “na druhej strane” boli od vás oddelení len tenkou sklenenou stenou.

Živý obrazový prenos pre komunikáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Pritom spolu môžete komunikovať. Toto predstavuje budúcnosť pre nadnárodné firmy, ktoré často potrebujú riešiť problémy so svojou materskou firmou. Pozor, ale neľakajte sa, vybavenie jednej miestnosti stojí okolo troch stoviek tisíc dolárov v prevedení pre 12 účastníkov, alebo pre účastníkov štyroch "len" 79 000 dolárov.

Na cestách


Teraz ale odbočíme, aby sme si ujasnili úsporu nákladov, ktoré toto, na prvý pohľad dosť drahé zariadenie prináša. Predstavte si, že vaša firma je súčasťou nadnárodnej spoločnosti, ktorej sídlo je potrebné v Los Alamos a niekoľko vašich zamestnancov je neustále v pohybe. Na cestu lietadlom do Ameriky až k cieľu cesty počítajme takých dobrých 16 hodín. Predstavte si teda, že váš zamestnanec absolvuje raz mesačne poradu v Los Alamos, pri ktorej stratí 32 hodín v lietadle. Plus odbavenia, bezpečnostné kontroly, čakanie na spoje. Rokovanie trvá štyri hodiny a váš zamestnanec "odpracoval" odhadom 50 hodín, bez toho, aby za ním niečo bolo vidieť. Môžete si toto dovoliť?

Stojí to peniaze

K tomu pripočítajte náklady na letenku, ubytovanie, dopravu, telefóny. Uvedomte si tiež, že zamestnanec je na mieste sám, takže sa jedná len na základe toho, čo má sám v hlave. Je to vyslanec vašej pobočky pri ceste na koberec k vašim šéfom. Rokovania sa môžu pretiahnuť, pretože bude potrebovať ďalšie údaje, takže výdavky opäť stúpajú - telefón, hotel, diéty. K tomu pripočítajte stres a jet-lag, únavu pri zmenách časových pásiem, ktorému sa neubráni žiadny organizmus. Počítajte s tým, že jedna taká krátka cesta vášho zamestnanca vyjde na viac pracovných hodín, ako má pracovný týždeň - a uvedomme si opäť, že konanie trvalo trebás len pár hodín!

V pohode  

Existuje ale iné riešenie, ktorého návratnosť je niekoľko mesiacov, podľa toho, ako často zamestnanci cestujú a v akom počte. Navyše z protiľahlej strany môžu naraz komunikovať buď dvaja ľudia z vašej pobočky, alebo v prípade nasadenia väčšieho riešenia až ľudí šesť. TelePresence pritom úplne zotiera pejoratívny nádych konferenčného spojenia tak, ako ho možno mnohí poznáme: ľudia zoskupení okolo telefónu, ktorí zachrípnutým hlasom vydávajú zvuky, podobné reči vášho šéfa z Ameriky ...

Živý obrazový prenos pre komunikáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Na dosah ruky


Tomu je však koniec, pretože TelePresence ponúka kvalitný obraz v rozlíšení 1080p HDTV a surround zvuk umožní konajúcim lokalizovať, odkiaľ zvuk vychádza a ihneď sa orientovať na rečníka, ktorý si vzal "v diaľke" slovo. K tomu môžete sledovať aj grimasy druhej strany, vnímať bezprostredné reakcie. Aj keď ste na diaľku vzdialení, predsa ste si blízki. A vďaka tomu, že konferenciu zahájite príchodom do miestnosti, kde si rozsvietite, sadnete a stlačíte tlačidlo na telefóne, aby začala, je jasné, že vás nebudú z rokovania vytrhávať žiadne vedľajšie veci, ako je hľadanie posuvného ovládača hlasitosti, zatvorenie náhle otvoreného programového okná, kukajúce komunikačné programy, upozornenia na prijatý e-mail. TelePresence je proste len a len nástrojom na efektívne a nerušené komunikácie. Na stoloch sú skryté mikrofóny, dominuje mu len jeden telefón s tlačidlom "Pripojiť". Tri obrie obrazovky dotvárajú pocit uzavretej rokovacej miestnosti, aj keď jej polovice sú od seba vzdialené na tisícky kilometrov. A ak chcete niečo zobraziť, potom pomocou zabudovaného projektora tak urobíte na stenu pod obrazovkami. Druhá strana vidí prezentáciu na rovnakom mieste, ako vy. A pri rokovaní môžu byť všetci, ktorí sú potrební - riaditeľ, finančný riaditeľ, špecialista na human resources, ekonóm, daňový poradca. Tí všetci nemusia nikam cestovať - a pritom sú všetci v obraze. A v centre diania.

Čo je k tomu potrebné?


Zaujímavé na celom riešení je to, že firma, ktorá realizuje takýto projekt, má presné podklady na to, ako "to" má vyzerať. Akú farbu majú mať steny miestnosti, aké rozmery má rokovacia miestnosť mať, aby nebola príliš stiesnená, ako ďaleko od stola majú byť televízne obrazovky, aký polomer majú mať dosky stola. Kde budú stoličky, kde projektor, jednoducho, všetky miestnosti jednej firmy sú si podobné ako vajce vajcu. To je dôležité preto, aby sa ľudia cítili ako v jednej miestnosti, ako bolo popísané vyššie. Veľa variantov teda nečakajte.

Živý obrazový prenos pre komunikáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Očiam skryté

Dôležité tiež je dokonalé ukrytie technológií pred užívateľmi - aby sa ich nebáli a neodvádzali pozornosť diskutujúcich napríklad poblikávaním nejakých informačných diód a tak podobne. Počítajte aj s mohutnou kapacitou prívodných liniek, ktoré musia preniesť video v kvalite HDTV pre tri televízne obrazovky (pre jednu sa počíta kapacita 5 - 15 Mbit / s), hlas v priestorovom prevedení a ešte k tomu musia mať kapacitu pre nepredvídané odoslanie súborov napr. z notebooku na "druhú stranu, za stenu". Ak sa zákazník rozhodne k nákupu Tele Presence, je možné zariadenie zaobstarať cez lízingovú a kapitálovú spoločnosť napojenej na výrobcu - firmu Cisco, alebo na iné lízingové spoločnosti, či už formou finančného alebo operatívneho lízingu.

text: Milan Loucký

foto: archivDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Živý obrazový prenos pre komunikáciu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 242 príspevkov

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Ďalšie príspevky »