Ako pracuje LCD monitor

28.8.2007 | Miroslav Kubát | Kancelárie | Komentárov 0 |

Monitor LCD potrebuje ku svojej činnosti v podstate tri základné prvky, bez ktorých nemôže pracovať. Najskôr je to panel LCD, ktorý je tvorený z kvapalných kryštálov, prepúšťajúcich jednotlivé základné farby RGB (Red – červená, Green – zelená a Blue – modrá)...

Ako pracuje  LCD monitor - foto, Hyperbyvanie.sk

LCD monitor potrebuje ku svojej činnosti v podstate tri základné prvky, bez ktorých nemôže pracovať. Najskôr je to panel LCD, ktorý je tvorený z kvapalných kryštálov, prepúšťajúcich jednotlivé základné farby RGB (Red – červená, Green – zelená a Blue – modrá). Jeden bod má veľkosť typicky okolo 0,3 mm a jeho rozmer je daný veľkosťou a rozlíšením monitora. Napríklad pre 17-palcový monitor má veľkosť 0,264 x 0,264 mm. Tieto body prepúšťajú jednotlivé farby, ako už bolo povedané – a vďaka nedokonalosti ľudského oka, ktoré vníma obraz ako celok z celej plochy monitora, dochádza k tomu, že vidíme celý obraz a jednotlivé body na obrazovke nevnímame. Rýchlosť rozsvecovania a zhasínania bodov je jedným z dôležitých parametrov monitora – a dnešné monitory bežne stíhajú 8 ms, pre hry sú zasa modely s rýchlosťou reakcie 4 ms a dokonca už aj 2 ms. Od tejto rýchlosti, veľkosti a rozlíšenia monitora sa odvodzuje aj jeho cena. Aby mali jednotlivé obrazové body čo prepúšťať, je nutné, aby za LCD doskou bola ďalšia svietiaca plocha, ktorá rovnomerne rozptyľuje svetlo po celej ploche. A k tomu, aby svietila, je potrebný zdroj osvetlenia – typicky to býva miniatúrna žiarivka, v modernejších monitoroch je táto doska osvetľovaná pomocou LED diód, výsledkom je potom väčšie množstvo farieb, ktoré taký monitor dokáže zobraziť. Na rozmere zdroja svetla potom závisí aj hrúbka monitora. Typicky to býva okolo jedného centimetra, v monitoroch s LED diódami aj oveľa menej.

Tretím dôležitým stavebným prvkom je elektronika, ktorá sa stará o rozsvecovanie a zhasínanie jednotlivých obrazových bodov na základe informácií, dodávaných monitoru z grafickej karty. Tu len toľko, že vystup do minstra (a výstup z grafickej karty) môže byť analógový – klasický konektor označovaný ako D-Sub 15, aký poznáte aj z vášho počítača, v poslednej dobe sa stále viac presadzuje konektor digitálny DVI-D alebo môže byť aj HDMI, pokiaľ je monitor vybavený reproduktormi (DVI slúži len k prenosu obrazu, HDMI naviac aj k prenosu zvuku). Výhoda digitálneho pripojenia je v tom, že sa neprevádza na grafickej karte prevod z digitálneho signálu na analógový, a v monitore zase späť z analógového signálu na digitálny, takže obraz by mal byť oveľa lepší. Nie vždy tomu ale tak je, ale DVI alebo HDMI je krok dopredu v kvalite prenosu signálu do monitora. Dôležitými parametrami monitora sú potom ešte uhol, z ktorého môžete obraz sledovať – dnes typicky v oboch rovinách minimálne 160°, ako – ktorý, typicky býva 300 cd/ m2 (čím viac, tým lepšie) a konečne kontrast – napríklad hodnota 1000 : 1 je veľmi solídna; tento pomer predstavuje pomer jasu medzi najsvetlejším a „najčiernejším“ bodom rozsvieteným na obrazovke.


Text: Miroslav Kubát

Foto: archív autora, Fujitsu-Siemens, Samsung, ViewSonicDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Ako pracuje LCD monitor zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »