Veľké rastliny spríjemnia vašu kanceláriu

8.4.2008 | Jan Smidak | Kancelárie | Komentárov 0 |

Veľké rastliny udávajú tón a sú nevyhnutným dopnkom kvalitného interiéru. Kto nepoznal pocit kľudu, pokoja a istoty v prírode medzi stromami? Veľké rastliny patria k duchu našej uponáhľanej doby. Preplnené diáre nás neustále naháňajú od jedného stretnutia k druhému, jednanie strieda jednanie, všetko prebieha v neustálom strese. Len veľké rastliny zostávajú na svojom mieste.

Zelené uvolnenie


Nie je preto prekvapením, že veľké živé rastliny v interiéri preukázateľne ukľudňujú a majú pozitívny vplyv na pracovné prostredie. Zníženie stresovej hladiny výrazne zvyšuje pracovnú produktivitu. Samotný pohľad na rastliny v nás vyvoláva pozitívne emócie, pocit uvoľnenia a zdravia. Môžeme teda povedať, že v kancelárii s rastlinami vytvárame „zdravé“ pracovné miesta.

Symbióza


Okrem produkcie kyslíka zvyšujú rastliny odparovaním vody vzdušnú vlhkosť v suchých priestoroch našich kancelárií. Hydroponicky pestované rastliny, alebo rastliny v plne minerálnych zeolitových substrátoch filtrujú zo vzduchu jedovaté látky, napr. formaldehydy. Mali by sme podvedome cítiť, že rastliny nutne patria na pracovisko, do interiéru vstupných hál a obchodných centier – nielen do našich domovov.

V starostlivosti profesionálov


Pestovatelia, ktorí produkujú veľké rastliny pre interiéry, sa stále prispôsobujú súčasnému dopytu. Kolekcie vhodných rastlín z najrôznejších častí sveta sa neustále rozširujú o druhy, ktorým sa darí aj v podmienkach s nižšou svetelnou intenzitou, alebo menej vhodnými pestovateľskými podmienkami. Rovnako dôležitá je aj aklimatizácia týchto rastlín v skleníkoch pred výsadbou do interiérov.

Rastliny ako štandard


V rade európskych krajín sú už veľké rastliny v podnikových interiéroch neodmysliteľné. Každý interiér vyžaduje už pri návrhu zodpovedajúce vybavenie zelene, ktoré by malo byť vypracovené záhradným architektom. Predstavu ozelenenia, výberu vhodných nádob, nám uľahčuje vkladanie obrázkov skutočných rastlín do digitálnej fotografie interiéru.

Rastliny s vlastným servisom


Servis, odbornú starostlivosť zaistí špecializovaná firma. Súčasťou môže byť zálievka a samozrejme hnojenie. Ošetrovanie nadzemných častí rastlín, odstraňovanie suchých listov, alebo zaschnutých končekov listov, zbavovanie prachu. Zlepšenie vzhľadu postrekom prípravkov pre lesk listov. Rastliny a ich vzhľad je potrebné upravovať pravidelným a včasným rezom. Odborný dohľad zaistí včasný zásah proti chorobám a škodcom.

Dôležitý substrát


Pestebným substrátom už však nie je pôda s podielom organických substancií, ktorá mineralizuje, mení fyzikálne vlastnosti a rastliny potrebujú presadenie. Moderné pestovateľské technológie využívajú čiste minerálne substráty (zeolitový substrát Zeostrat®, Seramis®, keramzit Hydroton® pre hydropóniu), ktoré zaisťujú rastlinám optimálne pestebné podmienky. Vysoká nasiakavosť zaistuje dokonalé vlahové pomery, absorpčné vlastnosti zeolitových minerálov zaisťují stabilný prísun živín.

Rastliny bez presadzovania


Rastliny vďaka stálym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam nemusíme po celú dobu ich životnosti presádzať. Rastliny v minerálnych substrátoch ľahko a úspešne využijeme v domácich interiéroch, alebo zimných záhradách. Najmä potom oceníme čistotu a hygienu takých technológií. V priestoroch, kde žijú alergici môžeme bez obáv použiť hydroponické rastliny. Rozdiely a spôsob pestovania izbových rastlín v minerálnych substrátoch si popíšeme v ďalších pokračovaniach tejto témy.Text: Ing. Martin Matouš

 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 10

Diskusia

Článok Veľké rastliny spríjemnia vašu kanceláriu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 227 príspevkov

Franck Muller Klokker : Klokker Factory Onlin: swiss kopi klokker aaa + sveitsiske...

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Ďalšie príspevky »